Zespół Aspergera nie jest chorobą ani zaburzeniem i z tego względu nie powinniśmy traktować ludzi ze spektrum autyzmu jak osób chorych czy upośledzonych. Z powodu innej budowy mózgu ich zachowania różnią od zachowań osób, które są neurotypowe. Niestety z tego względu ludzie z ZAS mogą mieć problemy różnej natury. Głównie wiążą się one z funkcjonowaniem pośród osób neurotypowych.
Kiedy i po jakich symptomach można rozpoznać zespół Aspergera?
Zespół Aspergera można zaobserwować już u dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. Przejawia się on najczęściej w problemach z komunikacją i w kontaktach społecznych. Dziecko, a później dorosły, może przejawiać nieelastyczne zachowania, obawiać się zmian i niespodziewanych sytuacji. Równie duży problem może pojawić się podczas uprawiania sportu. Osoby dotknięte Zespołem Aspergera mają słabą koordynację ruchową i ciężko jest im uczestniczyć w sportach grupowych. To najczęściej jest powodem do drwin czy odrzucenia ze strony rówieśników.
Również brak rozumienia żartów czy branie wszystkiego na poważnie przyczyniają się do złego traktowania osoby z zespołem Aspergera bądź do wykorzystywania jej, na przykład do odrabiania pracy domowej. Te wszystkie aspekty mogą sprawić, że osoba ze spektrum autyzmu będzie sobie gorzej radziła w życiu bądź zacznie cierpieć z powodu depresji, która jest wynikiem braku zrozumienia i odrzucenia. Mimo że pozornie wydaje się, że osoby ze spektrum nie chcą kontaktować się ludźmi, to jest zupełnie inaczej. Problem jednak stanowi odmienne zachowanie takiej osoby, ponieważ reszta społeczeństwa najczęściej odrzuca osoby, które zachowują się inaczej.
Diagnoza jest konieczna
Niezależnie od obserwowanych symptomów, rozpoznanie zespołu Aspergera powinno zostać przeprowadzone pod fachowym okiem psychologa klinicznego lub psychiatry. Tylko wówczas zaobserwowana odmienność będzie ujęta w odpowiednie ramy, co pozwoli na terapię. Warto przy tym dodać, że choć w społeczeństwie Zespół Aspergera kojarzy się głównie z chłopcami, dotyka także dziewczynek.
Zespół Aspergera to nie wyrok
Odpowiednia opieka, zrozumienie tematu ze strony rodziców, a także ich wsparcie mogą sprawić, że dziecko będzie bardzo dobrze funkcjonowało w społeczeństwie. Wiele osób ze spektrum autyzmu osiąga sukcesy. Wysoka inteligencja osób z ZAS pozwala im na normalne funkcjonowanie wśród neurotypowego społeczeństwa. Mają własne zainteresowania, którym potrafią oddać się bez reszty; zdobywają wiedzę, którą chcą potem podzielić się z innymi. Niestety sprawia także, że część osób ich odrzuca albo uważa za dziwaków.
Warto również wspomnieć o tym, że zespół Aspergera może występować w połączeniu z: ADHD, zaburzeniem typu borderline czy schizofrenią. Może się także pojawić wspomniana depresja, która najczęściej jest wynikiem braku zrozumienia i odrzucenia ze strony środowiska. Z tego względu ważne jest, aby diagnostyka została wykonana jak najwcześniej, co pozwoli na przeprowadzenie właściwej terapii. Dzięki niej dziecko z zespołem Aspergera będzie miało większą szansę na normalne funkcjonowanie w społeczeństwie.