Odkąd medycyna zaczęła wykorzystywać laseroterapię wiele się zmieniło. Obecnie stosowane lasery wykorzystują nowoczesne technologie i innowacyjne rozwiązania, dzięki którym terapia może przebiegać skutecznie, a zarazem bezpiecznie. I to właśnie ze względu na wysoką efektywność idącą w parze z wysokim bezpieczeństwem zabiegi laserowe są tak bardzo popularne i co ważne cenione przez specjalistów. O laseroterapii skóry rozmawialiśmy z lekarzami z Kliniki Melitus w Warszawie.
Spis Treści
Kto może skorzystać z laseroterapii skóry
Światło lasera jest w stanie rozwiązać problemy wielu chorób skóry – wyjaśnia dr Emil Michalski, specjalizujący się w zabiegach laserowych w Klinice Melitus. Obecnie stosowane lasery są bardzo skuteczne, a przez to, że nie naruszają powierzchni skóry, zabiegi z ich zastosowaniem odznaczają się wysokim stopniem bezpieczeństwa i są dobrze tolerowane przez pacjentów. Laseroterapia skóry wykorzystywana jest do leczenia często występujących dermatoz, takich jak trądzik (również ten wieku dorosłego), hiperpigmentacje, rumień i rozszerzone naczynka. Stosuje się ją przy problemach flebologicznych, pajączkach i żylakach. A jak dodaje dermatolog z warszawskiej kliniki, dr n. med. Maria noszczyk, także do niwelowania objawów procesu starzenia się skóry oraz różnego rodzaju mankamentów urody (blizn, tatuaży, itp.)
Mimo tego, że stosowana dziś laseroterapia jest upowszechniona na dużą skalę oraz chętnie zalecana, nie mogą z niej skorzystać wszyscy pacjenci. Przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu jest ciąża, cukrzyca i choroby nowotworowe. Ponadto laseroterapii skóry nie wykonuje się u osób z chorobami serca, zaburzeniami hormonalnymi i epilepsją – wylicza dr Michalski. W przypadku infekcji o różnym podłożu (bakteryjnym, wirusowym, grzybiczym) termin terapii odkłada się do czasu całkowitego wyzdrowienia.
Mechanizm działania laseroterapii
Wyposażenie gabinetów medycyny estetycznej stanowią urządzenia laserowe różnego typu. Dzieli się je ze względu na moc działania, rodzaj promienia (podczerwień, nadfiolet i światło widzialne) i ośrodek czynny – tu wyróżnia się lasery gazowe (np. Co2), z ciałem stałym (np. rubinowy, neodymowo-yagowy) oraz z cieczą (np. barwnikowe, neodymowe). W klasyfikacji laserów rozróżnia się ponadto te o pracy ciągłej i impulsowej.
To właśnie ośrodek czynny jest czynnikiem, który w najwyższym stopniu wpływa na parametry lasera. Wiązka światła za sprawą swoich unikalnych właściwości może oddziaływać na komórki i tkanki znajdujące się w głębokich warstwach skóry, pozostawiając jej powierzchnię nienaruszoną. Efekt ten potęgują dodatkowe elementy urządzeń laserowych, które jak na przykład głowice chłodzące dodatkowo zabezpieczają obszar poddany naświetlaniu. Jak już było wspomniane, lasery różnią się mocą, czyli częstotliwością światła. Im jest ona wyższa, tym może głębiej przenikać przez naskórek, precyzyjnie oddziałują na konkretną warstwę. W dużym uproszczeniu mechanizm działania laseroterapii skóry opiera się na dwóch zjawiskach – termolizie i absorpcji światła. Komórki pigmentacyjne, a więc melanina, kolagen i hemoglobina pochłaniają promień, przez co zostają uszkodzone i wyeliminowane (obkurczone i zamknięte), z kolei pod wpływem ciepła w tkankach zachodzą procesy fotochemiczne i biostymulacyjne, prowadzące do ich całkowitej regeneracji.
Mając na uwadze powyższe jasne staje się, jak ważne miejsce w laseroterapii zajmuje diagnostyka. Dokładna ocena dermatologiczna skóry, uwzględniająca charakter oraz głębokość zmian, pozwala wybrać optymalną metodę leczenia. Bez konsultacji ze specjalistą wybór właściwej metody jest tak naprawdę bezpodstawny, a co gorsza rzutuje na powodzenie zabiegu – podkreśla dr Maria Noszczyk.
Laseroterapia skóry w przykładach
Fraxel – to laser frakcyjny oparty na zjawisku fototermolizy frakcyjnej. Podczas zabiegu naświetlany jest niewielki obszar skóry – głowica urządzenia wycelowana jest punktowo, dokładnie w miejscu problemu, dzięki czemu zdrowe tkanki zostają nienaruszone. Przez co czas pozabiegowej regeneracji skóry zostaje skrócony, a komfort pacjenta wyraźnie podniesiony. Pod wpływem światła o częstotliwości od 1550-1927 nm na skórze właściwej powstają liczne mikrouszkodzenia, które prowadzą do obumarcia naskórka, rozpoczynającego proces gojenia się skóry.
ZASTOSOWANIE: blizny potrądzikowe, rozstępy, przebarwienia różnego pochodzenia, resurfacing, regeneracja powierzchni skóry.
Laser frakcyjny Co2 – generuje wiązkę światła o dużej mocy. Wykorzystuje się go do ablacyjnego usuwania zmian skórnych, a nawet zabiegów chirurgicznych. Światło lasera Co2 jest bardzo dobrze absorbowane przez wodę. Dzięki temu zmieniona chorobowo tkanka szybko zostaje odparowana i wyeliminowana, a rozszerzone naczynia krwionośne zamknięte.
ZASTOSOWANIE: zabiegi odmładzające, redukcja blizn, rozstępów, przebarwień, usuwanie brodawczaków, włókniaków i różnego rodzaju znamion.
Fotoodmładzanie IPL – IPL to intensywne światło impulsowe o zróżnicowanej długości. Efektem laseroterapii jest regeneracja tkanek, stymulacja aktywności komórkowej, przebudowa włókien kolagenowych i pobudzenie fibroblastów do produkcji nowego kolagenu.
ZASTOSOWANIE: przebarwienia, fotostarzenie się skóry, problemy skóry naczyniowej, wiotkość, zmarszczki.
Laser Lumecca Inmode – jest laserem hybrydowym IPL. Bazując na innowacyjnym połączeniu właściwości trzech różnych urządzeń laserowych – KTP, barwnikowego i IPL, pozwala uzyskać jeszcze lepsze efekty terapeutyczne przy jeszcze wyższym poziomie bezpieczeństwa. Za sprawą unikalnych właściwościach wiązki światła wysyłanych w krótkich impulsach (3-4 milisekundowych) w trakcie laseroterapii skóry może zostać zamkniętych więcej naczynek i większa jest absorpcja melaniny przez uszkodzone słońcem komórki.
ZASTOSOWANIE: rumień, trądzik różowaty, piegi, plamy soczewicowate, przebarwienia.
Wszystkie wymienione zabiegi laserowe dostępne są w warszawskiej Klinice Melitus. Można z nich skorzystać, umawiając się na wizytę za pośrednictwem strony Kliniki Melitus.