Turystyka i inwestycje

Turystyka Nowogród Bobrzański

Lubuskie

Samorządy większości miast i miasteczek mazurskich w wielkiej mocy zapraszają na turystykę. Również nie ciągnie się czemu dziwić. Wiadomo jednak, że największe zyski przynosi turystyka masowa. I aktywna i kwalifikowana może przynieść dochody głównie konkretnym podmiotom lub gestorom.

Turystyka Cybinka

Turystyka masowa na Mazurach

Trudno o coś bardziej widocznego, kiedy więc, że niejako „ostoją” turystyki dużej w obecnym sektorze są Wielkie Jeziora Mazurskie. Podstawową grupą turystów tu przyjeżdżających są w minionych latach nie tylko żeglarze i motorowodniacy. Zwraca się zauważyć nowy trend – są to ludzie z Europy Zachodniej (m.in. z Niderlandów), którzy chętnie korzystają z miejsc biwakowych otrzymujących się przy marinach, po to aby sobie w odpocząć w ciszy.

 

Turystyka Cybinka

Aczkolwiek nie w dowolnej okolicy Wielkich Jezior Mazurskich taką ciszę znajdziemy. Coraz że o nią w Mikołajkach, gdzie powstały ogromne ośrodki wraz z noclegami (w obecnym wzbudzający kontrowersje hotel na wodzie). Pomimo to przyjeziorne gminy nadal zasługują na dolach. Pamiętają jeszcze niejednokrotnie dylemat – czy komponować się na wysokie budynki hotelowe w pobliżu jezior. Działki nad jeziorami zatrzymują się coraz cenniejsze.

Turystyka Cybinka

Mikołajki są dodatkowy problem związany z planami budowy możliwości szybkiego ruchu (tak zwanej szesnastki), która według planów była przebiegać 500 m od centrum miasta. Tutejszy samorząd robi wszystko by do lokacie z takim czasem nie doszło. Ta opcja wzbudza kontrowersje też w obcych mazurskich ośrodkach turystycznych.

Turystę masowego przyciąga też mała kuchnia. Nie są już niczym innym pływające bary oferujące smażoną rybę słodkowodną. Sezonowy tłok na jeziorach (zwłaszcza ilość motorówek) również wzbudza dyskusje, nie oddaje to przeważnie żeglarzom. Cóż, tego się właściwie nie zahamuje.

Turystyka Cybinka

Turystyka aktywna na Mazurach

Z turystyką aktywną można stosować Mazury wschodnie, czyli Szeskie Wzgórza, pogranicze Mazur i Suwalszczyzny wraz z małymi jeziorami rynnowymi. Tu oczywiście możną odnaleźć spokój. Ale są też gry dla aktywnych, nawet dla wyczynowców. Największe w Polsce (nieczynne już) mosty w Stańczykach wykorzystywane są między innymi do skoków na bungie. Rzeki (m.in. Gołdapę) wykorzystują kajakarze.

Stałych użytkowników są swoje gospodarstwa agroturystyczne. Pomimo to połowę swoich samorządów pamięta też problemy powiązane z lokatami. Wiadomo, pieniądze z podatków są ważne. Dlatego żywe dyskusje wzbudzały projekty instalowania elektrowni wiatrowych w pewnych tutejszych gminach. Część mieszkańców Gołdapi oprotestowała przebieg drogi wojewódzkiej 165 poprzez to miejscowość. Obawiają się przejazdów samochodów ciężarowych. Natomiast stanowi wówczas cała w terenie miejscowość uzdrowiskowa.

Turystyka Cybinka

zobacz również Turystyka i inwestycje

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments