Tauryna - dlaczego sportowcy powinni ją suplementować?

Tauryna – dlaczego sportowcy powinni ją suplementować?

Warto przeczytać

Tauryna to aminokwas posiadający właściwości anaboliczne, przez co często jest stosowana przez sportowców. Jej działanie nie tylko chroni komórki w organizmie przed stresem oksydacyjnym, ale także przyspiesza przyrost tkanki mięśniowej. Dowiedz się, dlaczego jeszcze warto suplementować taurynę!

Tauryna – co to jest?

Tauryna jest aminokwasem niebiałkowym, pełniącym wiele przydatnych funkcji fizjologicznych w naszym organizmie. Tauryna występuje w pożywieniu, jednak z uwagi na przyswajanie niewielkich ilości, u wielu osób mogą występować niedobory tauryny. Jej właściwości mają znaczący wpływ na procesy związane ze zużyciem energii, a także prawidłowe funkcjonowanie mięśni. Należy podkreślić, że tauryna wykazuje wszechstronne działanie na organizm, które w szczególności doceniane jest przez osoby uprawiające sporty.

Jak działa tauryna?

Tauryna działa antyoksydacyjnie, chroniąc komórki przez szkodliwym działaniem wolnych rodników. Ma także istotny wpływ na trawienie oraz biosyntezę cholesterolu. Poprzez transport kreatyny do mięśni, tauryna bierze czynny udział w procesie odbudowy mięśni po przebytym wysiłku fizycznym. Składnik ten reguluje skurcze mięśnia sercowego oraz ciśnienie krwi, a także pozytywnie wpływa na ośrodkowy układ nerwowy.

Działanie tauryny doceniane jest zwłaszcza przez osoby aktywne fizycznie, które uprawiają dyscypliny wytrzymałościowe, jak i siłowe. Aminokwas ten, z uwagi na działanie anaboliczne, ułatwia regenerację mięśni oraz przyspiesza syntezę białek, wspomagając przyrost masy mięśniowej. Tauryna wykazuje pozytywne działanie na organizm osoby uprawiającej sport, poprawiając wydolność mięśni, co związane jest z usuwaniem z organizmu metabolitów odpowiedzialnych za uczucie zmęczenia. Ponadto, stosowanie tauryny pozytywnie wpływa na układ nerwowy oraz pozwala zapobiegać chorobom oczu, które wynikają ze starzenia się organizmu. 

Tauryna w suplementach diety

Ponieważ ludzki organizm przyswaja z pożywienia zbyt małe ilości tauryny, aby mogła ona pozytywnie wpłynąć na jego prawidłowe funkcjonowanie, dobrym rozwiązaniem będzie stosowanie suplementów diety zawierających ten składnik. Po suplement diety powinni sięgnąć zwłaszcza sportowcy, którym zależy na poprawie wydajności mięśni oraz ich szybszej regeneracji. Suplementy z tauryną będą dodatkowym wsparciem w czasie treningów, które wiążą się z dużym wysiłkiem siłowym. Warto również pamiętać, aby nie przekraczać zalecanych ilości tauryny, gdyż tak jak wszystkie inne suplementy stosowane w nadmiarze, jej nadmierne stosowanie może wiązać się z występowaniem skutków ubocznych.

undefined

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments