Sprawdzone sposoby na obcierające buty

Sprawdzone sposoby na obcierające buty

Warto przeczytać

Udało Ci się kupić wymarzone buty, ale po pierwszym założeniu okazuje się, że obcierają? Starta skóra i pęcherze na piętach i palcach mogą powodować nieprzyjemny ból i utrudniać chodzenie. Sprawdź, co zrobić żeby buty nie obcierały!

Dlaczego buty powodują otarcia stóp?

Wiele osób boryka się z problemem obcierających butów. Bolesne otarcia mogą pojawić się zarówno na skutek noszenia szpilek i sandałów, jak i kozaków czy butów sportowych.

Najczęściej dolegliwości pojawiają się wtedy, gdy obuwie ma za mały rozmiar, jest za wąskie, wykonane ze sztucznego albo zbyt twardego materiału.

Są one zatem efektem niedopasowania obuwia do stóp i wywołanego przez nie tarcia, które narusza delikatną skórę, co może powodować powstanie krwawiących ranek i pęcherzy wypełnionych płynem.

Aby zapobiegać otarciom, najlepiej kupić idealnie dopasowane buty. Każdy z nas ma jednak nieco inną budowę stóp, dlatego nie zawsze jest to możliwe. Warto więc poznać sposoby, dzięki którym można zapobiec otarciom i zaradzić im wtedy, gdy już się pojawią.

Sposoby na obcierające buty

Gdy obuwie powoduje otarcia stóp, można zastosować kilka sprawdzonych metod. Co zrobić, żeby buty nie obcierały?

1. Plastry na odciski i pęcherze na stopach

Najprostszym sposobem zapobiegania otarciom i złagodzenia towarzyszącego im bólu są żelowe plastry przyklejane na stopy. 

W sprzedaży można znaleźć plastry na pięty w owalnym kształcie i mniejsze plastry na małe odciski. Dzięki temu, że są wykonane z grubszego, hydrokoloidowego materiału, nie tylko zapobiegają otarciom, ale również natychmiast łagodzą dolegliwości i przyspieszają gojenie się ranek.

2. Zapiętki i plastry wklejane do butów

Aby zapobiec pojawianiu się odcisków, warto kupić specjalne plastry wklejane do obuwia. Są samoprzylepne i umieszcza się je w problematycznych miejscach.

Gdy otarcia pojawiają się na piętach, najlepiej kupić żelowe lub skórzane zapiętki do butów. Jeżeli otarcia widoczne są w rejonie palców, warto zastosować mniejsze plastry żelowe lub piankowe. 

3. Talk do obuwia

Do pojawiania się otarć dochodzi często na skutek nadpotliwości stóp. Aby jej zapobiegać, warto zastosować talk do obuwia, który natychmiast wchłania nadmiar wilgoci i dodatkowo wygładza skórę.

4. Grube skarpetki

Jeżeli buty są dość ciasne, warto wcześniej je rozciągnąć, aby zapobiec otarciom. 

Prostym rozwiązaniem jest założenie na stopy grubych skarpetek i włożenie butów, a następnie chodzenie w nich po domu. Taka metoda najlepiej sprawdza się w przypadku obuwia ze skóry naturalnej.

5. Preparaty do rozciągania butów

Aby uzyskać lepsze efekty w rozciąganiu obuwia, można zastosować specjalne preparaty do jego rozciągania. 

Najczęściej rozciągacze mają formę pianki lub płynu w sprayu, który nanosi się na wnętrze obuwia. Następnie należy włożyć buty na stopy albo zastosować prawidła.  

6. Krem nawilżający

Twardą skórę w butach można zmiękczyć przez smarowanie jej kremami nawilżającymi. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko związane z powstawaniem otarć.

7. Papier ścierny

Kolejną sprawdzoną metodą jest zastosowanie drobnego papieru ściernego w tych miejscach, które wywołują otarcia.

8. Młotek

Często używanym sposobem na twardą skórę butów na piętach jest uderzanie w nią delikatnie za pomocą młotka. 

Dodatkowo można wykorzystać wtedy krem nawilżający lub preparat do rozciągania, który zmiękczy skórę.

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments