Przewodnik włosomaniaczki, czyli kilka słów o odżywce emolientowej

Przewodnik włosomaniaczki, czyli kilka słów o odżywce emolientowej

Artykuł Miesiąca

Jeśli jesteś świadomą miłośniczką pielęgnacji włosów lub dopiero zaczynasz swoją skuteczną pielęgnację – dobrze trafiłaś. Zapewne już słyszałaś, czym jest PEH i dlaczego równowaga pomiędzy proteinami, emolientami i humektantami jest ważna dla włosów. Tu dowiesz się więcej o emolientach, oraz o odżywkach, w których je znajdziesz.

Emolienty, czyli ochrona przed utratą nawilżenia

Jednym z najważniejszych elementów, związanych z zachowaniem lub przywróceniem dobrej kondycji włosów jest ich odpowiednie nawilżenie. Ważną funkcję w jego utrzymaniu pełnią właśnie emolienty, które są składnikami tworzącymi na włosie powłoczkę. Chronią go przed utratą nawodnienia, ale także przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych – pogodowych i środowiskowych, a więc przesuszeniem i zanieczyszczeniem. Bez odpowiedniej ilości emolientów włosy są sianowate, suche i szorstkie w dotyku. Ich nadmiar jednak również nie jest korzystny, gdyż powoduje utratę objętości i strączkowanie włosów. Tu konieczny jest balans, jak w całej pielęgnacji PEH.

Czym są w zasadzie te emolienty?

Zapewne już nieraz słyszałaś o emolientach w pielęgnacji włosów, ale czy wiesz, jakie to właściwie składniki? To ważne, by wiedzieć, bo ułatwia to sprawdzenie ich obecności w składzie odżywek, jakie stosujesz lub planujesz używać. Emolienty to wszelkie naturalne oleje i woski. W INCI znajdziesz je pod nazwą oil lub wax, na przykład macadamia oil. Emolienty w odżywkach to także lanolina (lanolin), oleje mineralne (Parafinum Liquidum), masła czy silikony. Łatwo możesz więc określić, jakie emolienty występują w odżywkach. Warto sięgać po te, które zawierają naturalne składniki, a więc oleje i masła roślinne oraz woski pochodzenia naturalnego.

Jakich odżywek emolientowych używać?

Jeśli nie masz ochoty zapamiętywać emolientowych składników odżywek to także nie jest problem. Producenci odżywek, podążając za trendami w pielęgnacji włosów, często sami określają, jakiego rodzaju jest dany produkt, umieszczając informację na etykiecie. Odżywka emolientowa – i wszystko jasne! W najlepszych drogeriach internetowych możesz także użyć filtrów, które umożliwią odnalezienie odżywek emolientowych. Wśród marek, posiadających w swoim portfolio takie produkty wysokiej jakości są CZTERY SZPAKI, ANWEN, TRUST MY SISTER, AJEDEN, NATUROLOGIA, BIOLAVEN czy VIANEK.

Odżywki emolientowe stosuje się dokładnie tak samo, jak inne produkty tego typu, a więc aplikując je na oczyszczone włosy i spłukując po chwili. Są znakomite także do mycia włosów metodą OMO (odżywka-mycia-odżywka).
To co? Jesteś gotowa na objętość, blask i sprężystość swoich włosów? Odżywka emolientowa w dłoń i do dzieła!

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments