Choroby wieku podeszłego

Promocja pieluchy Stepnica

Zachodniopomorskie

Ciało pracownika z ciągiem lat podlega przemianie i osłabieniu. Niedomagania w postępowaniu narządów, niższa sprawność mózgu, brak sił – to jedynie kilka z czynników towarzyszących różnych schorzeniom. Na co najczęściej mają seniorzy?

Promocja pieluchy Chociwel

Choroby wieku starczego to produkt naturalnego procesu, którym jest starzenie się organizmu, natomiast ich spotkanie może przyspieszyć m.in. sposób życia, niezdrowa dieta, ogólne zaniedbanie, uwarunkowania genetyczne itd.

pampersy allegro
pampersy allegro

Osoby stare często muszą zrozumienia, cierpliwości i pomocy, a także kontrole i ochronie w najprostszych czynnościach. Mogą tworzyć kłopot np. z częstą toaletą – wtedy przydatne będą pieluchomajtki dla dużych – kąpielą, chodzeniem itd. Poniżej najczęściej występujące wady w wieku senioralnym.

Zobacz również promocja pampersy

Nietrzymanie moczu

Na NTM, czyli mimowolne częściowe lub całe opróżnianie pęcherza moczowego, są głównie kobiety, ale problem może działać także mężczyzn. To jedna z najbardziej wstydliwych dolegliwości, o jakiej zawsze żaden senior nie chce rozmawiać. Prawdopodobnie stanowić objawem chorób układu nerwowego, najczęściej ale jego przyczyną są zaburzenia dróg moczowych.

Promocja pieluchy Chociwel

Zwykle trzeba nosić pieluchomajtki dla dorosłych, ale i zastosować odpowiedni system leczenia – np. środki farmakologiczne, fizjoterapia, trening mięśni Kegla itd.

Osteoporoza

Osteoporoza to kolejna z chorób występujących zwykle w wieku podeszłym wieku. Ryzyko wystąpienia nowości w tkance kostnej rośnie wraz z wiekiem, i ostatnie jest u pań po 50. lub 60. roku bycia. Przed menopauzą to estrogeny zabezpieczają przed pojawieniem się osteoporozy, po przekwitaniu poziom hormonów wyraźnie, bo aż o 75 proc., spada. Ubytek masy kostnej ogranicza się z podatnością na złamania, bólami kości itd.

Zaburzenia pamięci i wada Alzheimera

Zapominanie imion, nazw prace i doświadczeń, kłopoty z koleją pewnych wydarzeń lub przypomnieniem sobie adresu czy nazwiska są mniej poważne, jeśli senior jest pod stałą opieką. Gdy pozostanie tenże i zapomni ważnych spraw – np. wyjdzie z domu bez rozwiązania go na wynik, odkręci gaz, wyjdzie jeden na wieś i nie będzie znał wrócić – pewno się to zapomnieć tragicznie. Zaburzenia myśli to szczególna i zła dolegliwość, często – pomimo że nie zawsze – towarzysząca chorobie Alzheimera. Pewno obecne stanowić zawsze także otępienie, uszkodzenie mózgu, które spowalnia jego funkcję. Zaburzenia te mogą towarzyszyć np. depresji.

Nadciśnienie tętnicze

To zaburzenie układu sercowo-naczyniowego jest zwłaszcza u kobiet po 65. roku bycia – odpowiada na nie aż 75 proc. seniorów. U wielu pacjentów nadciśnienie długo nie daje żadnych objawów, zwłaszcza w pierwszym stadium. Choroba jest efektem procesów wpadających w naczyniach tętniczych w ilość starzenia się organizmu. Wyróżniamy wiele czynników, które mogą spowodować lub zaostrzyć przebieg choroby, m.in. otyłość, nieodpowiedni sposób istnienia a niska dieta, brak aktywności fizycznej, spożywanie niezliczonych miary alkoholu, a i uwarunkowania genetyczne. Tak jak najwcześniej zadbać o ochronę, czyli zmienić sposób bycia a dietę, a także minimalizować działanie czynników ryzyka nadciśnienia tętniczego i brać preparaty obniżające ciśnienie.

Cukrzyca

Badania wskazują, że szczyt zachorowań na cukrzycę typu 2 to punkt osób około 60. roku bycia. W podeszłym wieku cukrzyca może funkcjonować bez widocznych objawów. Są natomiast czynniki zwiększające ryzyko wystąpienia choroby u seniorów – to m.in. nadwaga bądź otyłość (głównie typu brzusznego), niska aktywność fizyczna, upośledzenie pracy nerek i wątroby.

Zobacz źródło artykułu Choroby wieku podeszłego

 

Promocja pieluchy Chociwel

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments