Odżywki dla sportowców - poznaj najsłynniejsze produkty dla kulturystów!

Odżywki dla sportowców – poznaj najsłynniejsze produkty dla kulturystów!

Polecne i promocje

Suplementy diety stały się nadzwyczaj popularne w dzisiejszych czasach. Wiele osób korzysta z takich rozwiązań w przeróżnych dziedzinach życia jako wspomagacze, które wpływają na to jak spędzamy dzień. Ich zadaniem jest wspierać nasz organizm poprzez dostarczanie przeróżnych, legalnych składników odżywczych w takich sytuacjach jak problemy ze snem czy chociażby lepsze trawienie. Jednakże, wciąż najbardziej słynnym rodzajem odżywek są te, które są dedykowane sportowcom. W tym artykule przedstawię najciekawsze warianty dostępne na rynku. Zapraszam!

Jak było wspomniane wyżej, odżywki mają na celu nas wspomagać. Oznacza to, że często bez odpowiedniego wkładu z naszej strony nie są w stanie zbyt wiele zdziałać. Widać to szczególnie w przypadku suplementów diety dostępnych dla sportowców ponieważ same w sobie nie będą w stanie stworzyć dla nas odpowiedniej figury o którą tak się staramy. Zawsze należy pamiętać, że ciężkie ćwiczenia i dobra dieta to podstawa, a suplementy diety są dodatkiem, który może nas wspomóc w naszej kulturystycznej działalności. Poniżej przedstawię pokrótce opisy najciekawszych produktów dostępnych na rynku dla sportowców. Jeśli interesuje państwa więcej informacji na ten temat to zapraszamy do https://sklep.kfd.pl/.

Białko

Z pewnością jest to jeden z najbardziej znanych suplementów diety na rynku. Białko jest oczywiście istotnym składnikiem odżywczym dla naszego organizmu, który bierze udział w wielu ważnych procesach, jak:

  • przenoszenie tlenu z naszą krwią
  • dostarczanie energii
  • magazynowanie żelaza

Tak samo brak odpowiedniej dawki protein może bardzo nam zaszkodzić, i możemy się spotkać z takimi problemami jak osłabienie organizmu, brak popędu płciowego czy nawet depresja! Odpowiednia świadomość tego, ile potrzeba nam białka jest bardzo istotna dla naszego zdrowia, ale jest też bardzo istotna w przypadku ćwiczeń. Wynika to z tego, że im więcej mamy okazję ćwiczyć tym zwiększa się nasze zapotrzebowanie na ten składnik odżywczy. Przez co dla wielu osób może być problemem dostarczanie odpowiedniej dawki przez samą dietę ponieważ tym sposobem możemy również przy okazji wkładać do naszego ciała mniej potrzebne składniki jak przeróżne tłuszcze. Właśnie w takich sytuacjach ratują nas odżywki dla sportowców ponieważ możemy bezproblemowo odpowiednio suplementować nasz organizm białkiem. Na rynku odnajdziemy wiele popularnych rodzajów protein. Najczęstszej wymieniane są dwa rodzaje:

 

  • Białko Serwatkowe – najprawdopodobniej jedno z najbardziej popularnych rodzajów białka dostępnych na rynku, które otrzymuje się z serwatki (jak sama nazwa wskazuje). Rozróżniamy w nim trzy główne rodzaje białka serwatki, które głównie różnią się poziomem czystych protein zawartych w produkcie. Dla wielu najbardziej standardowe jest WPC (Whey Protein Concentrate), czyli koncentrat białka serwatkowego. Szczególnie znane jest ze swej stosunkowo niskiej ceny i 80% czystego białka w swej zawartości. Później mamy WPI (Whey Protein Isolate), czyli inaczej izolat białka, który posiada w sobie 90% czystej proteiny. Dodatkowo, w procesie wytwarzania jest usuwana z niego laktoza, co może zachęcić osoby, które mają nietolerancję. Ostatnim rodzajem z jakim się spotkamy jest WPH (Whey Protein Hydrolysate), czyli hydrolizat białka serwatkowego, które jest poddawane hydrolizy enzymatycznej co powoduje, że lepiej je wchłaniamy w naszym żołądku. Dodatkowo posiada w sobie prawie 100% czystego białka!
  • Kazeina micelarna

Oczywiście te wyżej wymienione produkty są jednymi z najbardziej popularnych dostępnych na rynku. Jednakże, odnajdziemy również inne rodzaje protein jak chociażby roślinne, głównie wytwarzane z soi!

Kreatyna

Kolejny istotny suplement diety obok białka, kreatyna jest związkiem chemicznym, który powstaje z trzech aminokwasów: metioniny, glicyny i argininy. Jej wpływ na budowę naszego ciała jest bardzo istotny dla wielu kulturystów a ciągłe badania nad tą odżywką potwierdzają jej działanie i bezpieczeństwo przyjmowania. W kwestii przyjmowania jako suplement jej kolejnym plusem jest to, że bardzo często ją otrzymać w sposób naturalny ponieważ jeśli już to znajduje się w mięsie wołowym, wieprzowym i rybach. Jednakże, są to dość małe ilości by zaspokoić nasze potrzeby. Tak jak w przypadku białka, kreatynę również odnajdziemy w przeróżnych wariantach na rynku. Najbardziej znaną i popularną wersją jest klasyczny monohydrat kreatyny, czyli kreatyna w połączeniu z cząsteczką wody. Często polecana jako najlepsze rozwiązanie przez wielu sportowców ponieważ sama w sobie posiada wszystko, czego potrzeba. Prócz tego przy okazji odnajdziemy również inne rozwiązania jak chociażby jabłczan kreatyny.

Aminokwasy BCAA

BCAA to inaczej Branched Chain Amino Acids czyli aminokwasy egzogenne o rozgałęzionych łańcuchach bocznych. Uważana przez wielu jako kolejny klasyk odżywek dla sportowców może mieć efekty na nasz organizm takie, jak:

  • eliminacja zmęczenia po treningu
  • działanie jako substrat energetyczny
  • redukcja tkanki tłuszczowej

Warto jednak zaznaczyć, że BCAA w przeciągu lat otrzymało wiele niepewności co do tego, co rzeczywiście jest w stanie zrobić. Wiele badań uznaje, że suplement ten może pozytywnie wpłynąć na osobę ćwiczącą. Jednakże, głównie tyczy się to osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z kulturystyką. Warto z tego powodu dobrze się zastanowić czy ten suplement diety jest rzeczywiście dla nas.

Podsumowanie

Oczywiście na rynku odnajdziemy ogrom przeróżnych odżywek dla sportowców, które mogą na nas pozytywnie wpłynąć jak chociażby spalacze tłuszczu czy odżywki na masę. Pomimo tego, wyżej wymieniona lista produktów jest uznawana za klasykę dla osób, które zaczynają ćwiczyć oraz dla tych, którzy już dość długo siedzą w temacie odżywek!

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments