Odblaski - dlaczego są takie ważne?

Odblaski – dlaczego są takie ważne?

Polecne i promocje

Bezpieczeństwo własne i bliskich powinno być kwestią priorytetową dla każdego z nas. Liczne wypadki drogowe z udziałem pieszych dowodzą, że nie każdy dostatecznie poważnie traktuje tą sprawę. Założenie elementów odblaskowych nie wymaga od nas wiele wysiłku, a może znacznie polepszyć naszą widoczność na drodze- a w rezultacie ustrzec nas od tragedii.

Dlaczego warto stosować odblaski?

Pieszy niewyposażony w odblaski na drodze może bardzo łatwo zlewać się z otoczeniem. Szczególnie niebezpieczne jest poruszanie się bez odblasków po zmroku na nieoświetlonej drodze. Jednak istnieje znacznie więcej sytuacji, które mogą powodować, że kierowcy nie zauważają przechodniów. Ograniczona widoczność jest wynikiem między innymi silnych opadów deszczu i śniegu oraz mgły. Na niekorzyść pieszych działają też gęste zarośla wzdłuż pobocza, a także ubrania w ciemnych kolorach. Pieszy bez odblasków i w ciemnej odzieży może być zauważony przez kierowcę jadącego po zmroku dopiero z odległości 20 metrów. Niestety, w wielu wypadkach jest to zbyt krótki odcinek, by samochód zdążył bezpiecznie zahamować. Natomiast pieszy wyposażony w odblaski na drodze, które odbijają światła samochodów jest widoczny już z odległości 150 metrów! Nie da się więc zaprzeczyć, że odblaski mogą uratować zdrowie, a nawet życie ich posiadacza. Każdy powinien więc bezwzględnie używać elementów odblaskowych. W poszukiwaniu odblasków warto zajrzeć na przykład tutaj: odblaski24.com.pl.

Odblaski dla dzieci i dorosłych

Nie należy myśleć, że odblaski przeznaczone są jedynie dla dzieci. Każdy, niezależnie od wieku powinien dbać o swoje bezpieczeństwo. Oczywiście, odblaski na drodze mogą różnić się od siebie ze względu na swoje przeznaczenie. Odblaski dla dzieci często posiadają zabawne kształty, które zachęcają maluchy do korzystania z nich. Poza klasycznymi zawieszkami na plecak, odblaski dla dzieci mogą występować również w innych formach. Bardzo praktyczne okazują się chociażby kamizelki odblaskowe, które mogą znaleźć się na wyposażeniu przedszkola, czy szkoły. Maluch, który wychodzi na spacer znacznie chętniej założy kamizelkę, jeśli będzie widział, że robi to cała grupa dzieci. Pomoże to kształtować właściwe nawyki w kwestii dbania o bezpieczeństwo, które z dużym prawdopodobieństwem zostaną z dzieckiem już na stałe. Różne modele kamizelek odblaskowych dla dzieci można znaleźć tutaj: odblaski dla dzieci.

Oczywiście odblaski dla dorosłych są równie ważne. Wszyscy musimy przecież być dobrze widoczni na drodze. Poza tym dzieci chętnie biorą przykład z rodziców, dlatego tak istotne jest, by używali oni odblasków. Odblaski dla dorosłych występują w postaci kamizelek, smyczy, pasków na ramię, czy specjalnych opasek. Ciekawym i funkcjonalnym rozwiązaniem jest również wykorzystywanie odzieży z odblaskowymi elementami, na przykład czapki lub koszulki. Obecnie odblaski dla dorosłych dostępne są pod wieloma postaciami, dlatego każdy może znaleźć produkt, który w najlepszy sposób pomoże mu zadbać o swoje bezpieczeństwo.

Bezpieczeństwo podczas uprawiania sportu

Odblaski na drodze mają szczególne znaczenie podczas uprawiania sportu, na przykład joggingu oraz jazdy na rowerze. Osoba skupiona na wykonywanej aktywności fizycznej może być mniej wyczulona na niebezpieczeństwo ze strony nadjeżdżających samochodów. Jednak zagrożenie pozostaje tak samo realne. Zwłaszcza w sezonie jesiennym i zimowym, gdy stosunkowo wcześnie zapada zmrok, sportowcy muszą dbać o to, by byli dobrze widoczni na drodze. Podstawowe odblaski na rower to rzecz jasna lampki ledowe, które bezwzględnie powinny być zamontowane na każdym jednośladzie. Warto jednak wyposażyć się w dodatkowe elementy odbijające światło. Odblaski rowerowe można na stałe zamontować do pojazdu, na przykład w postaci nakładek na szprychy albo naklejek na ramę roweru. Odblaski na drodze są również obowiązkiem biegaczy. Elementy odblaskowe należy umieszczać przede wszystkim na dolnych częściach odzieży- butach, nogawkach spodni, czy mankietach. To właśnie one jako pierwsze odbijają światła reflektorów samochodów.

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments