Obecnie na rynku kosmetycznym mamy do wyboru kilka poziomów złuszczania: od tych najmniej inwazyjnych do naprawdę radykalnych. Dowiedzcie się więcej o tym rodzaju zabiegu.
Peeling – scrub to drobno zmielone pestki brzoskwiń, łupinek orzechów, migdałów bądź drobinek korzeni różnych roślin. Drobinki te są mieszane wraz z kremem, ułatwiającym rozprowadzanie kosmetyku na skórze.
Ten rodzaj złuszczania poleca się dla skóry tłustej oraz całego ciała. Szczególnie sprawdzają się w miejscach narażonych na rogowacenie (stopy, łokcie). Należy je stosować ostrożnie, gdyż mogą ranić skórę i uszkodzić naskórek.
Peeling gommage (fran. gommage – ścieranie gumką) – ten rodzaj peelingu polecany jest dla skóry suchej, gdyż zawiera enzymy delikatnie rozpuszczające wierzchnie warstwy naskórka.
Rozprowadza się go na skórze i pozostawia do wyschnięcia. W przypadku cery delikatnej, można po wyschnięciu zmyć peeling ciepłą wodą.
Peeling enzymatyczny to peeling niewysychający. Zawiera enzymy (np. papai), a jego moc zależy od stężenia tych składników. Po zastosowaniu wywołuje lekkie zaróżowienie skóry, ale mija ono po ok. 20 minutach. Warto wykonać ten rodzaj złuszczania przed zabiegiem oczyszczania cery. Należy pamiętać, że peeling enzymatyczny jest niewskazany dla osób ze skłonnościami do trądziku różowatego oraz wrażliwych na działanie kwasów owocowych.
Eksfoliacja AHA to usuwanie zrogowaciałej warstwy naskórka przy pomocy kwasu glikolowego. Efekty widoczne są najbardziej przy skórach łojotokowych, z przebarwieniami, przy trądziku (jeśli nie występują zmiany ropne). Aby osiągnąć widoczne rezultaty, należy zabieg ten powtórzyć kilkakrotnie.
Peeling AHA + BHA jest podobny do eksfoliacji, ale wzbogacony o witaminy, rozpuszczalny kolagen i ceramidy. Przynosi świetne efekty przy skórze zwiotczałej, gdzie zanikają kolagen i elastyna. Dzięki temu zabiegowi skóra jest wygładzona i odżywiona.
Peeling ziołowy polega na wcieraniu okrężnymi ruchami preparatu mineralno – ziołowego, aby wywołać lekki stan zapalny. Kilka dni później skóra zaczyna się łuszczyć i odchodzić. Zabieg jest niezwykle skuteczny, ale trzeba pamiętać, by po jego wykonaniu pielęgnować skórę zgodnie z odgórnymi zaleceniami.
Mikrodermabrazja jest złuszczaniem naskórka za pomocą strumienia kryształków korundu. Strumień ten pozwala regulować głębokość złuszczania, stopień nacisku przy jednoczesnym odsysaniu martwych komórek startego naskórka. Metoda ta polecana jest osobom, które chcą zlikwidować przebarwienia i potrądzikowe blizny. Medycyna estetyczna w tym zakresie jest świetna!
Głębokie złuszczanie martwego naskórka przy pomocy elektrycznego urządzenia z metalową końcówką nosi nazwę dermabrazji. Zabieg ten wymaga znieczulenia. W zależności od stopnia gojenia się, nowy naskórek narasta w ciągu dwóch tygodni.