Nieznane właściwości olejku lawendowego

Nieznane właściwości olejku lawendowego

Warto przeczytać

Wielu osobom olejek lawendowy kojarzy się przede wszystkim z pięknym zapachem. To zaś sprawia, że myślą o nim głównie w kategoriach olejku relaksującego, wyciszającego, który świetnie sprawdza się do aromatyzacji pomieszczeń lub kąpieli. Właściwości tego olejku eterycznego są natomiast dużo szersze.

Cenne właściwości lawendy

Olejek lawendowy, przede wszystkim ten pozyskiwany z lawendy lekarskiej, posiada dużą ilość linalolu, natomiast znacznie mniej kamfory. To właśnie ten z lawendy lekarskiej jest uznawany za klasyk, który wyjątkowo rzadko uczula. W aromaterapii zaleca się jego stosowanie od 1 – 2. roku życia wzwyż. Jest to więc olejek bezpieczny, pod warunkiem jednak, że jest odpowiednio przechowywany. W innym przypadku może podrażnić skórę. Dlatego najlepiej przechowywać go w dokładnie zakręconej buteleczce, najlepiej w lodówce. Jeśli szukasz jest delikatniejszego i łagodniejszego olejku – możesz wypróbować ten z rumianku rzymskiego, który nie powoduje uczuleń.

Zastosowanie olejku lawendowego

Olejek lawendowy słynie przede wszystkim ze swoich właściwości uspokajających. Stosuje się go bardzo często w różnego rodzaju mieszankach relaksujących, antydepresyjnych (m.in. razem z rumiankiem rzymskim). Olejek działa wzmacniająco na system nerwowy. Sprawdza się jako środek przeciwbólowy przede wszystkim przy dolegliwościach wywołanych napięciami nerwowymi i skurczami mięśni. Pomaga przy migrenach występujących na tle nerwowym. Tego typu zastosowania są dla większości osób oczywiste.

Wiele osób jednak nie wie, że olejek lawendowy to pierwsza pomoc w przypadku poparzeń. Zdecydowanie ułatwia on gojenie ran (tutaj zaleca się na początek stosowanie nierozcieńczonego olejku), przy regularnym stosowaniu potrafi także zmniejszyć widoczność blizn (na dalszym etapie bliznowacenia można stosować już wersję rozcieńczoną 1-2%). Łagodzi różnego rodzaju podrażnienia skóry, także te występujące po ukąszeniach owadów.

Olejek lawendowy ponadto:

  • ułatwia zasypianie, może być stosowany przy lekkiej bezsenności,
  • działa łagodząco przy astmie, zapaleniu oskrzeli i zatok,
  • wzmacnia układ krążenia, stymuluje przepływ limfy,
  • obniża ciśnienie krwi (nie można go jednak traktować jako alternatywy dla leków na nadciśnienie).

Jeszcze jednym z dość zaskakujących zastosowań olejku lawendowego jest możliwość wykorzystywania go do odkażania pomieszczeń. Olejek ten ma silne działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Nie tylko więc olejek cytrynowy, tymiankowy, z oregano czy goździkowy, ale właśnie lawendowy można wykorzystać do dyfuzji mającej na celu usunięcie z pomieszczenia szkodliwych bakterii i wielu innych niebezpiecznych substancji. Można go także wykorzystać do przygotowania domowego, naturalnego detergentu ( wystarczy połączyć olejek, ocet i wodę).

Warto pamiętać także, że olejek lawendowy wchodzi w synergię z wieloma innymi olejkami eterycznymi. Oznacza to, że nawzajem substancje te wzmacniają swoje właściwości.

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments