Lawenda pięknie pachnie i często używana jest jako aromat do kosmetyków lub detergentów. Jest jednak przede wszystkim aromatycznym ziołowym produktem leczniczym. Już sam zapach lawendy, stosowanej w aromaterapii w formie olejku lawendowego, ma właściwości prozdrowotne. Jednak coraz częściej sięgamy także po lawendę w proszku lub w tabletkach.
Spis Treści
Co potrafi lawenda?
Lawenda oprócz tego, że pięknie pachnie, odpręża i pomaga ukoić skołatane nerwy. Jeżeli masz problemy ze snem – lawenda jest właśnie dla Ciebie. Spróbuj tego łagodnego specyfiku, aby szybciej i łagodniej niż zwykle udać się w objęcia Morfeusza. Działanie uspokajające i odprężające to sztandarowe i chyba najpowszechniej znane prozdrowotne działanie lawendy. Jednak zagłębiając się w kwestię prozdrowotnych właściwości lawendy szybko zorientujemy się, że ma ona także inne zalety.
Lawenda na trawienie
Lawenda to także delikatny środek wspierający pracę układu trawiennego. Jednak przede wszystkim ma ona związek z pracą różnego rodzaju wydzielin i jej regulacją. Szczególnie na takie przypadłości jak zaparcia, wzdęcia czy też kolki warto zażywać właśnie lawendę. Lekka niestrawność? Sięgnij po lawendę!
Na migreny i bóle brzucha
Lawenda ma wiele właściwości. Posiada również łagodne działanie o charakterze przeciwbólowym. Jednocześnie działa przeciwnapięciowo. A zatem jest polecana przy bólach brzucha, w tym bólach związanych z miesiączkowaniem. Ponadto działa korzystnie w przypadku pojawiania się napięciowych bólów głowy, popularnej migreny. Suszone kwiaty lawendy albo lawenda w proszku czy też w lawenda tabletkach są jak najbardziej wskazane w takich przypadkach.
Na infekcje
Przeziębienie? Grypa? Zapalenie zatok? To niezwykle częste dolegliwości występujące w naszej strefie klimatycznej. Tymczasem lawenda łagodzi różnego rodzaju infekcje oraz stany zapalne. Nie zastąpi absolutnie czosnku lub innego antybiotyku, jednak na pewno przyniesie ulgę. Z tych samych powodów lawenda zalecana jest w przypadku trądziku oraz szeregu innych dolegliwości dermatologicznych. Ponadto właściwości lawendy sprawiają, że rany pod jej wpływem goją się nieco lepiej i szybciej. Oprócz proszku i tabletek zalecane są naturalnie inhalacje z naparu z kwiatów lawendy bądź z lawendowego olejku. Ten ostatni stosować można także do nacierania i masażu. Oczywiście w wersji nieco rozcieńczonej. Lawenda ma bardzo intensywny zapach, a wszystkie olejki eteryczne to zawsze zapach w dużym stężeniu.