Kilka zasad zdrowego trybu życia, za które Twój organizm będzie Ci wdzięczny!

Kilka zasad zdrowego trybu życia, za które Twój organizm będzie Ci wdzięczny!

Warto przeczytać

Zdrowy styl życia opiera się na zasadach, które mają na celu zapewnić dobrą formę fizyczną oraz psychiczną. Nie tylko optymalizują one ogólny stan organizmu, ale też minimalizują czynniki ryzyka zachorowania na różne dolegliwości. Dotyczy to zwłaszcza chorób cywilizacyjnych, do których zalicza się m.in. cukrzycę typu 2, chorobę niedokrwienną serca, miażdżycę oraz wszelkiego rodzaju nowotwory. Do jakich zasad zdrowego trybu życia warto się zastosować?

Dobrze zbilansowana dieta

Podstawę zdrowego stylu życia stanowi odpowiednio skomponowana, zróżnicowana i bogata pod względem odżywczym dieta. Jej celem jest dostarczenie organizmowi białka, tłuszczy i węglowodanów w optymalnych ilościach, a także zagwarantowanie podaży witamin, składników mineralnych oraz innych cennych substancji. Żywność powinna nie tylko stanowić źródło kalorii, ale również regulować przemianę materii, zwiększać odporność organizmu oraz umożliwiać budowę nowych tkanek. Ważnym elementem diety powinien być błonnik, który usprawnia perystaltykę jelit, chroni przed rozwojem nowotworów układu nerwowego i zapobiega zaparciom. Witaminy i składniki mineralne korzystnie wpływają na stan skóry, włosów i paznokci, a także usuwają z organizmu wolne rodniki.

Kilka zasad zdrowego trybu życia, za które Twój organizm będzie Ci wdzięczny!

Regularne odżywianie

Na jakość diety wpływa nie tylko rodzaj spożywanych składników pokarmowych, ale również sam sposób odżywiania. W ciągu dnia zaleca się przyjmowanie pokarmu w regularnych odstępach czasu, z zachowaniem stałych pór dla poszczególnych posiłków. Taki system żywienia korzystnie pływa na poziom przemiany materii, dzięki czemu organizm jest mniej podatny na gromadzenie kalorii w postaci tkanki tłuszczowej. Przy komponowaniu posiłków należy też umiejętnie dobierać poszczególne produkty, które powinny być jak najmniej przetworzone. Unikać powinno się zwłaszcza sztucznych konserwantów, emulgatorów, stabilizatorów czy słodzików.

Systematyczna aktywność fizyczna

Na zdrowie bardzo korzystnie działają wszelkiego rodzaju ćwiczenia. Regularna aktywność fizyczna nie tylko zapobiega gromadzeniu się tkanki tłuszczowej i chroni przed nawagą, ale też znacząco poprawia ogólną wydolność organizmu. Ćwiczenia przyspieszają przepływ krwi w naczyniach krwionośnych, co przekłada się na lepsze ukrwienie i dotlenienie tkanek. Podczas wysiłku dochodzi też do poprawy nastroju na skutek uwolnienia się endorfin, nazywanych hormonami szczęścia. Do szczególnie polecanych aktywności fizycznych należą spacery, biegi, pływanie, jazda na rowerze czy ćwiczenia siłowe, które angażują do pracy wiele partii mięśniowych i sprzyjają kształtowaniu sylwetki.

Sen i wypoczynek

Odpowiednia ilość snu jest niezwykle ważnym elementem zdrowego trybu życia, ponieważ daje organizmowi możliwość regeneracji oraz odstresowuje. Na podstawie badań epidemiologicznych odkryto, że regularny wypoczynek obniża ryzyko wystąpienia otyłości, chorób układu krążenia oraz schorzeń układu nerwowego – w tym nerwicy i depresji. Na zdrowie w dużym stopniu wpływa również sama jakość snu. Temperatura w sypialni nie powinna przekraczać 21-22 stopni Celsjusza, a na dodatek pomieszczenie powinno być dobrze przewietrzone. Spanie w niesprzyjających warunkach obniża efektywność regeneracji, a także sprzyja bólom głowy po przebudzeniu

Kilka zasad zdrowego trybu życia, za które Twój organizm będzie Ci wdzięczny!

Unikanie używek

Stosowanie wszelkiego rodzaju używek działa bardzo wyniszczająco na organizm. Najgroźniejsze dla zdrowia jest palenie papierosów, podczas którego powstaje dużo wolnych rodników i związków toksycznych. Nie tylko uszkadzają one tkanki i komórki, ale również przyspieszają procesy starzenia się organizmu oraz zwiększają ryzyko rozwoju nowotworów. Niekorzystnie na zdrowie wpływa picie alkoholu, który wyniszcza wątrobę i sprzyja nadciśnieniu tętniczemu. Wyjątek stanowi czerwone wino, ponieważ dostarczane w niewielkich ilościach stanowi cenne źródło polifenoli. Wykazują one pozytywny wpływ na układ krążenia, chroniąc przed zawalem i rozwojem miażdżycy. Więcej zasad prowadzenia zdrowego trybu życia znaleźć można w serwisie https://wntt.pl/, który zawiera także wiele innych praktycznych porad i wskazówek.

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments