Jakie objawy mogą świadczyć o niedoborze kwasów omega-3?

Jakie objawy mogą świadczyć o niedoborze kwasów omega-3?

Polecne i promocje

Kwasy omega-3 pełnią w organizmie ludzkim istotne funkcje: wspierają zdrowie układu nerwowego i krwionośnego oraz narządów zmysłów, a niektóre badania wskazują na ich rolę w profilaktyce nowotworów i choroby Alzheimera. Nie powinno zatem dziwić, że ich niewłaściwy poziom w organizmie może wywołać poważne konsekwencje zdrowotne. Sprawdź, do czego prowadzi niedobór kwasów omega-3.

Potencjalne przyczyny niedoboru

Kwasy omega-3 – czyli DHA, ALA i EPA – występują m.in. w mięsie ryb morskich, oleju rzepakowym i lnianym oraz w migdałach. Aby zostały właściwie wykorzystane przez organizm, należy dostarczać je w odpowiednich proporcjach wraz z kwasami omega-6 – stosunek ten powinien wynosić 1:5 lub 1:6 (tzw. złota proporcja). W praktyce jednak tak precyzyjne komponowanie składników jadłospisu jest niezwykle trudne. Niewłaściwe proporcje oraz zbyt niska zwartość samych kwasów omega-3 w menu to główne przyczyny niedoboru tych substancji we krwi.

Objawy niedoboru kwasów omega-3

O niedoborze kwasów omega-3 mogą świadczyć następujące objawy:

  • uczucie senności i znużenia,
  • problemy z koncentracją,
  • pogorszenie stanu skóry,
  • łamliwość paznokci,
  • nadmierne wypadanie włosów,
  • obniżenie odporności i częste przeziębienia.

Jeżeli występują u ciebie powyższe symptomy, rozważ kontrolę poziomu kwasów omega-3, omega-6 i omega-9 za pomocą badania krwi. Test jest jednak dość kosztowny – również dlatego lepiej zapobiegać niedoborom, sięgając po odpowiednią suplementację lub właściwie komponując codzienne menu.

Jak sobie radzić z problemem?

Długo utrzymujący się zbyt niski poziom tych związków może zagrażać zdrowiu serca, mózgu i wielu innych narządów wewnętrznych, a także przyczyniać się do ogólnego osłabienia kondycji całego organizmu. Warto więc zadbać o prawidłową dietę, bogatą w kwasy omega-3. Suplement natomiast będzie szybkim i efektywnym rozwiązaniem dla osób, które chcą uzupełnić brak kwasów tłuszczowych w organizmie bez konieczności skrupulatnego komponowania posiłków.

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments