Jak zadbać o swoją skórę podczas ciąży

Jak zadbać o swoją skórę podczas ciąży

Polecne i promocje

Ciąża to czas, w którym ciało kobiety podlega różnorodnym zmianom. Nie omijają one także skóry. Jak o nią dbać, by w tym czasie – a także po porodzie – wyglądała pięknie i zdrowo? Przedstawiamy kilka wskazówek:

Jak zadbać o swoją skórę podczas ciąży

Słońce

Promienie UV mogą powodować przebarwienia na skórze, która podczas ciąży jest bardziej na nie wrażliwa, dlatego należy z wielkim umiarem korzystać ze słonecznych dni i mieć zawsze przy sobie krem z wysokim filtrem.

Rozstępy

Podczas ciąży tkanka łączna – pod wpływem produkowanego w zwiększonych ilościach estrogenu – nadmiernie rozciąga się, co może powodować tworzenie się rozstępów. To, czy wystąpią, zależy w dużej mierze od dziedzicznych skłonności. Można jednak w pewnym stopniu zapobiec ich powstawaniu dzięki stosowaniu balsamów nawilżających, a także oliwek.

Piersi

W czasie ciąży biust powiększa się przygotowując się do nowej funkcji – karmienia. Aby po porodzie zachował jędrność można masować piersi strumieniem prysznica, poprzez naprzemienne polewanie zimną i ciepłą wodą. Po kąpieli dobrze zastosować balsam.

Nowości

Ponieważ skóra podczas ciąży jest bardziej wrażliwa, należy uważnie obserwować efekty stosowania nowych, nie wypróbowanych wcześniej kosmetyków. Jeżeli zauważysz jakieś problemy, wróć do swoich sprawdzonych preparatów.

Składy

Należy sprawdzić, czy używane kosmetyki nie zawierają kwasu salicylowego, kwasów owocowych AHA, tetracykliny, triklosanu, witaminy A, retinolu, syntetycznych antyutleniaczy (BHT, BHA, parabenów), kofeiny, oleju sojowego lub wyciągu z soi, wyciągu z wierzby, olejku wintergreen, olejku bergamotkowego, a także rozmarynowego – czyli substancji, których lepiej nie stosować w czasie ciąży. Nie należy też używać zbyt często lakierów do włosów, lakierów do paznokci, szamponów i pianek do włosów, a także dezodorantów i perfum, bowiem zawierają one ftalany mające negatywny wpływ na rozwój płodu. Niewskazane jest także stosowanie zawierających fluor płynów do płukania jamy ustnej.

Zapachy

W czasie ciąży zwiększa się wrażliwość na zapachy. Jest to sprawa indywidualna – zdarza się, że dany zapach działa drażniąco, a już po kilku dniach jest normalnie tolerowany, więc nie trzeba się spieszyć z wyrzucaniem chwilowo niepożądanych z tego względu kosmetyków.

Salon kosmetyczny

Nie z każdego zabiegu kosmetycznego można korzystać podczas ciąży. Do tych, których należy się wystrzegać należą depilacja laserowa oraz większość zabiegów antycellulitowych. Jednak szereg zabiegów z powodzeniem można sobie zafundować, jak na przykład endermologię – która pozwoli ulżyć opuchniętym nogom, czy też infuzję tlenową DermaOxy – pozwalającą na dotlenienie skóry twarzy, szyi i dekoltu oraz odżywienie tych części ciała dzięki odpowiedniemu serum. Koniecznie trzeba pamiętać, by poinformować wykonującą zabieg osobę o fakcie ciąży.

Tekst opracowany przez klinikę urody Beauty Duty (www.beautyduty.pl).

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments