Jak prawidłowo korzystać z soczewek kontaktowych?

Jak prawidłowo korzystać z soczewek kontaktowych?

Warto przeczytać

Soczewki kontaktowe to coraz popularniejsza metoda korekcji wzroku, a dla wielu osób zdecydowanie lepsza opcja niż klasyczne okulary. Szkła kontaktowe są wygodne, możemy w nich bezpiecznie uprawiać sport, a często także całkowicie zapomnieć, że posiadamy jakąkolwiek wadę wzroku. Korzystanie z nich jest jednak bardziej skomplikowane od noszenia okularów oraz wymaga dyscypliny i podstawowej wiedzy, jak dbać zarówno o soczewki, jak i o swoje oczy w trakcie ich użytkowania.

Soczewki kontaktowe w pigułce, czyli jak z nich korzystać?

Kluczem do sukcesu w korzystaniu z soczewek kontaktowych jest wybór odpowiedniego ich rodzaju. W sprzedaży mamy soczewki jednodniowe, miesięczne oraz tzw. szkła night&day – te trzy rodzaje szkieł kontaktowych są zdecydowanie najpopularniejsze i dostępne w ofercie praktycznie każdego producenta. W pierwszej kolejności musimy więc wybrać taki rodzaj szkieł, który będzie dla nas najbardziej odpowiedni. Osoby początkujące zwykle na starcie sięgają po soczewki jednodniowe, aby po nabyciu wprawy, przejść na szkła miesięczne. Jeśli potrzebujemy całodobowej korekcji wzroku, najlepszym wyborem będą natomiast soczewki night&day.

Soczewki jednodniowe nie wymagają żadnej pielęgnacji – zakładamy je rano, nosimy do wieczora, a następnie wyrzucamy. Następnego dnia sięgamy natomiast po nową parę. Soczewki miesięczne są natomiast przystosowane do noszenia przez 30 dni. Po zdjęciu ich wieczorem musimy dokładnie je oczyścić i przechowywać w specjalnym pojemniczku z płynem do pielęgnacji soczewek. Szkła night&day możemy natomiast nosić bez przerwy przez ok. miesiąc. Opcją „pomiędzy” mogą być natomiast 2-tygodniowe soczewki Acuvue, które świetnie sprawdzą się dla osób, które z różnych przyczyn nie chcą korzystać ze szkieł miesięcznych.

Jak prawidłowo korzystać z soczewek kontaktowych?

Jak dbać o wielorazowe soczewki kontaktowe?

Jedną z najbardziej nurtujących początkujących użytkowników soczewek kontaktowych kwestii jest ich prawidłowa pielęgnacja. Obowiązków z nią związanych możemy w prosty sposób uniknąć, sięgając np. po 1-dniowe soczewki Acuvue Moist, które nosi się przez jeden dzień, a następnie wymienia na nową parę. Jeśli jednak zdecydowaliśmy się na szkła długoterminowe, musimy liczyć się z dodatkowym obowiązkiem wieczorem. W tym celu należy zaopatrzyć się w specjalny płyn do czyszczenia i przechowywania soczewek. Najlepiej wybierać tzw. multifunkcyjne preparaty, które pozwolą jednocześnie na oczyszczenie soczewek i ich przygotowanie do założenia następnego dnia.

W pierwszej kolejności zdejmujemy soczewki i delikatnie czyścimy ich powierzchnię płynem. Kiedy obie soczewki są czyste, wkładamy je do pojemniczka wypełnionego tym samym płynem, szczelnie go zamykamy i odkładamy na półkę. Tak oczyszczone i zdezynfekowane soczewki są gotowe do ponownego użytku następnego ranka. Osoby, które zdecydowały się na soczewki night&day teoretycznie nie muszą ich zdejmować – zostały bowiem tak zaprojektowane, aby nie było to konieczne. Okuliści zalecają jednak, aby raz na kilka dni wyjąć soczewki i przeprowadzić całą procedurę czyszczenia, co zapewni jeszcze bardziej komfortowe korzystanie z nich przez resztę miesiąca.

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments