Jak nie dopuścić do żylaków. Co to są żylaki? Jak nie dopuścić do żylaków? Skąd się biorą? Zapobieganie żylakom.
Jak nie dopuścić do żylaków?
Problemy najczęściej zaczynają się od wieczornego uczucia ciężkich nóg. Potem pojawiają się obrzęki, zwykle wokół kostek. Dolegliwości nasilają się po ciepłej kąpieli i podczas miesiączki. Wydaje nam się, że to normalne- jesteśmy po prostu zmęczone, więc nogi dają się we znaki. Niepokoju nie wzbudzają również pajączki, które czerwoną siateczką zaczynają pokrywać nasze łydki i uda. A tak właśnie wygląda początek żylaków- to tylko kwestia czasu, gdy na nogach pokażą się uwypuklone żyły.
Skąd się biorą?
Krew wracająca do serca musi płynąć pod górę. By sobie z tym trudnym zadaniem poradzić, potrzebuje wsparcia. Otrzymuje je ze strony zastawek żylnych, które w odpowiednim momencie zamykają się i zapobiegają opadaniu krwi. Gdy mało się ruszamy, mamy nadwagę, zastawki ulegają uszkodzeniu. A to powoduje, że krew się cofa i coraz mocniej naciska na ścianki żył w nogach. Żyły poszerzają się, skóra nad nimi staje się cieńsza. A my widzimy przez nią nabrzmiały niebieskawy żylak.
Lepiej zapobiegać niż leczyć:
Żylaki w znacznym stopniu są uwarunkowane genetycznie. Częściej cierpią z ich powodu osoby, w których rodzinach są przypadki tej choroby. Ogromne znaczenie ma także nasz tryb życia. Dlatego jeśli chcemy uniknąć tego typu kłopotów warto przestrzegać kilku prostych zasad:
1) Pozbądź się nadwagi, bo utrudnia krążenie. Stosuj niskokaloryczną dietę bogatą w produkty obfitujące w witaminy C i witaminy B6, uszczelniające ściany żył. Składników tych sporo jest w papryce, cytrusach czy aronii. Pamiętaj również o błonniku, który nie dość, że pomaga zachować linię, to jeszcze zapobiega zaparciom, które również przyczyniają się do powstawania żylaków.
2) Rzuć palenie- nikotyna zawarta w papierosach powoduje, że żyły szybciej wapnieją. Jeśli nie możesz sama sobie poradzić z tym problemem, poproś o wsparcie lekarza pierwszego kontaktu.
3) Unikaj wysokich temperatur, gdyż ciepło powoduje rozszerzenie żył. Jeśli więc masz na nogach pajączki, nie chodź do sauny, zrezygnuj też z opalania się i solarium.
4) Ruszaj się jak najwięcej. To poprawia krążenie i wzmacnia mięśnie.
5) Ubieraj się luźniej. Zrezygnuj z obcisłej bielizny oraz skarpet z mocnymi ściągaczami.
6) Hartuj nogi. Dwa razy dziennie bierz naprzemienny chłodno- ciepły prysznic nóg, który poprawi krążenie w nogach.
7) Unikaj długiego stania i siedzenia. Jeśli musisz dużo stać, przestępuj, chociaż z nogi na nogę. Jeśli ciągle siedzisz w pracy, staraj się często zmieniać pozycje i nie zakładaj nogi na nogę.
Konieczne leczenie:
Jeśli masz żylaki, wybierz się do flebologa. Lekarz wykona u Ciebie badania diagnostyczne, między innymi usg. Dopplera i w zależności od zaawansowania choroby, zaleci Ci terapię. Przy niewielkich zmianach czasem wystarcza stosowanie leków. W większości wypadków jednak konieczne jest leczenie chirurgiczne. Najczęściej stosuje się obliterację, która polega na wstrzyknięciu do żylaka środka powodującego jego zarośnięcie. Popularnymi metodami są również kriostripping, czyli zamrażanie oraz stripping, czyli usuwanie żylaków.
Ćwiczenia dla zdrowia nóg:
Wystarczy kilka minut dziennie, by pozbyć się uczucia ciężkości w nogach, poprawić ich wygląd oraz zmniejszyć ryzyko powstania żylaków.
1) Połóż się na brzuchu. Ugnij nogi w kolanach pod kątem 90 stopni. Zginaj i prostuj stopy naprzemiennie przez jedną lub dwie minuty.
2) Połóż się na plecach. Wyprostowane w kolanach nogi unieś 30 centymetrów nad podłogą. Przez jedną minutę wykonuj nimi nożyce pionowe.
3) Stań prosto. Maszeruj, wysoko unosząc kolana. Gdy noga jest na górze, mocno obciągaj stopę.
Artykuł powstał dzięki portalowi OnlineLife.pl – Life style, Technologia, Zdrowie
Szczerze mówiąc, na początku nie byłam przekonana. Pomyślałam sobie, że po raz kolejny ktoś chce mnie naciągnąć na ukryte koszty albo jakieś prowizje. Co prawda nie jestem znawcą, ale konsultanci udzielają fachowych, wyczerpujących odpowiedzi (nawet na te głupie i dziwne pytania), są sympatyczni i otwarci. Przede wszystkim zachęcam by się przejść, i zobaczyć na własne oczy jak to wygląda. Moim zdaniem warto. 10/10 pozdrawiam
Jeden z najlepszych dostępnych na rynku Leasing! Profesjonalne podejście do klienta, miał i przyjazna atmosfera podczas rozmowy. Wszystko przedstawiane jasno i klarownie w przeciwieństwie do innych usługodawców. Z czystym sumieniem mogę powiedzieć, że jest to jeden z najbardziej przyjaznych i miłych kontrahentów z jakim miałem do czynienia.