Jak dobrać podkład? O tym musisz pamiętać!

Jak dobrać podkład? O tym musisz pamiętać!

Warto przeczytać

Podkład to produkt, bez którego nie obędziesz się, wykonując nawet najdelikatniejszy makijaż. To właśnie on pomaga wyrównać koloryt cery, zatuszować drobne niedoskonałości oraz nadać skórze promiennego, zdrowego wyglądu. Sęk w tym, że dobranie tego idealnego może być wyzwaniem. Co zrobić, aby mu sprostać? Długie sprawdzanie w drogerii, testery kosmetyków? Oto najważniejsze zasady. Sprawdź!

Idealny podkład, czyli jaki?

W świecie podkładów nie ma rozwiązań uniwersalnych. Powód jest prosty: Twoja twarz jest jedyna w swoim rodzaju. Cera ma określony kolor, jego podton oraz poziom jasności, który na dodatek zmienia się wraz z porami roku pod wpływem działania promieni słonecznych. Do tego dochodzą cechy Twojej skóry. Jest tłusta? Mieszana? Wrażliwa? A może przesuszona lub odwodniona? To wszystko ma znaczenie przy wyborze podkładu. Na dodatek liczy się efekt, który chcesz osiągnąć w makijażu. Nieskazitelna cera z „efektem Photoshopa”, naturalny wygląd typu „nude look”, a może piękne rozświetlenie? Jak się w tym wszystkim połapać? Trzeba przyznać, że nie jest łatwo. Dlatego, zanim w ogóle zaczniesz szukać, odpowiedz na poniższe pytania.

  1. Jakie potrzeby ma Twoja skóra? Jeżeli zmagasz się z dużą ilością przebarwień, pomyśl o formule kryjącej. Przy cerze mieszanej dobrze spisze się podkład matujący, a przy normalnej – rozświetlający.
  2. Jaki makijaż chcesz wykonać: dzienny i naturalny czy mocny, wieczorowy? Na ważne wyjścia najlepiej spiszą się formuły o średnim lub mocnym kryciu, natomiast na zakupy czy do pracy – te, które pozwolą Ci zachować naturalną fakturę cery, np. rozświetlające.

To pozwoli Ci określić, jakiego rodzaju podkładu potrzebujesz. Już wiesz? Dobra wiadomość jest taka, że pierwszy krok za Tobą. Teraz czas dobrać odcień.

Kolor podkładu ma znaczenie

Podkład ma wyrównywać koloryt cery, dlatego jego kolor jest tak ważny. Co dokładnie należy rozumieć przez „kolor”? Pod uwagę weź dwa aspekty:

1) poziom jasności / ciemności – powinien być dopasowany do tonacji skóry na szyi i dekolcie, dzięki czemu twarz będzie z nimi tworzyła całość i nie pojawi się efekt odcięcia,

2) tonację barwy – a zatem to, czy podkład jest ciepły, zimny czy neutralny.

O co chodzi z ciepłymi i zimnymi tonami? Przyjrzyj się dobrze swojej cerze bez makijażu.

  • Jeśli ma odcień wychylony w stronę pomarańczowego, a Ty dobrze wyglądasz w złotej biżuterii i ubraniach w odcieniach czerwieni, Twoja cera jest ciepła.
  • Jeżeli masz tendencję do zaczerwienień, lepiej prezentujesz się w srebrnych niż złotych kolczykach – skóra prawdopodobnie ma zimny odcień.

Uwaga! Istnieją także tony „pomiędzy” – nieco bardziej ciepłe lub chłodne oraz neutralne. Niemniej jednak warto na to zwrócić uwagę przy dobieraniu odcienia podkładu.

Testery kosmetyków – sposób na dobranie podkładu idealnego

Już wiesz, jakiego typu podkładu potrzebujesz. Udało Ci się też mniej więcej określić ton skóry. Czy teraz wystarczy wybrać się do drogerii i kupić odpowiedni kosmetyk? Nie do końca. Musisz jeszcze pamiętać o jednej ważnej rzeczy: podkłady wchodzą w reakcję z Twoją skórą i mogą zmieniać odcień. Dlatego bywa, że kolor, który w sklepie wydawał się idealny, wcale taki nie jest.

Poza tym trzeba pamiętać, że testy koloru najlepiej jest przeprowadzić na linii żuchwy, a nie np. na wnętrzu nadgarstka. Dlatego w perfumerii może to być niewykonalne. Rozwiązaniem tego problemu mogą być testery kosmetyków – warto mieć ich kilka i w domowych warunkach przetestować wstępnie pasujące produkty. Możesz je zamówić np. na stronie Annabelle Minerals. Każdy z niewielkich słoiczków pozwoli na wykonanie nawet kilku prób makijażu i potwierdzenie na 100%, że wybrany podkład jest tym idealnym.

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments