Jak ćwiczyć z wykorzystaniem drabinki gimnastycznej?

Jak ćwiczyć z wykorzystaniem drabinki gimnastycznej?

Artykuł Miesiąca

Drabinka gimnastyczna jest jednym z najmniej docenianych sprzętów do ćwiczeń. Niezmiennie kojarzy nam się ona z nudnymi i dość żmudnymi ćwiczeniami, które serwowane nam były na typowej lekcji wychowania fizycznego w szkole. Niemniej jednak, warto zdać sobie sprawę, że dzięki tak prostemu przyrządowi jakim jest drabinka gimnastyczna, mamy niezwykłą szansę na poprawę gibkości i rozciągliwości swoich mięśnie, a co więcej, w niezwykle prosty sposób możemy je skutecznie wzmocnić. Warto wspomnieć również o tym, że z pozoru prosty trening z drabinką gimnastyczną, może być doskonałą rozgrzewką przed właściwym treningiem siłowym. Tak więc jak wykorzystać drabinkę gimnastyczną podczas treningu, a także jakich efektów możemy się spodziewać?

Jak wykorzystać drabinkę gimnastyczną?

Drabinka gimnastyczna to prawdziwie wielofunkcyjny przedmiot. W zależności od tego, czy chcemy przeprowadzić rozgrzewkę, czy trening właściwy, możemy wykorzystać ją na wiele sposobów. Zacznijmy więc od rozgrzewki z drabinką gimnastyczną. Wówczas możemy wykorzystać ją do wykonywania:

  • wymachów nóg w tył- jest to świetne ćwiczenie rozgrzewające nie tylko nogi, ale również staw biodrowy i dolną część pleców. Jego wykonanie jest niezwykle proste. Wystarczy jedynie stanąć przodem do drabinki gimnastycznej, a następnie chwycić obiema rękami jej szczebel na wysokości klatki piersiowej. Następnie wykonujemy wymachy nóg na przemian.
  • pompek na drabince gimnastycznej- kolejne ćwiczenie, które świetnie rozgrzewa ramiona, a także mięśnie klatki piersiowej i przygotowuje je do intensywnego wysiłku. Ćwiczenie to podobnie jak poprzednie jest niezwykle proste w wykonaniu. Wystarczy bowiem chwycić szczebel drabinki na wysokości klatki piersiowej, a także ustawić palce stóp na najniższym, możliwym szczeblu. Wówczas odchylamy powoli całe ciało do tyłu, a następnie wykorzystując siłę rąk, przyciągamy je ponownie do drabinek.
  • ćwiczeń rozciągających- ćwiczenia te najlepiej przygotują całe ciało do wysiłku fizycznego, dzięki czemu uda się nam uniknąć ewentualnej kontuzji. Co więcej, można tego typu ćwiczenia wykorzystać również jako streching po treningu siłowym. Wówczas opieramy stopę na szczeblu drabinki, tak by znajdowała się ona na wysokości biodra, a następnie pochylamy tułów w stronę stopy znajdującej się na podłodze, a następnie do tej, która znajduje się na szczeblu drabinki gigantycznej.

Jak jeszcze możemy wykorzystać drabinkę gimnastyczną? Okazuje się, że z powodzeniem możemy ją użyć również do takich ćwiczeń jak:

  • ćwiczenia rozciągające typu zwis lub półzwis na drabince gimnastycznej, co jest świetną formą rozciągania po ciężkim treningu siłowym
  • ćwiczenia na drabince gimnastycznej, które angażują mięśnie skośne
  • ćwiczenia na drabince gimnastycznej, które zwalczają wady postawy- czyli innymi słowy gimnastyka korekcyjna
  • stanie na rękach przy drabince gimnastycznej- co poprawia balans naszego ciała
  • ćwiczenia na mięśnie dwugłowe i czterogłowe przy drabince gimnastycznej
  • ćwiczenia na mięśnie brzucha, a także na mięśnie pleców z wykorzystaniem drabinki gimnastycznej
  • ćwiczenia mające wzmocnienie mięśni wewnętrznych i zewnętrznych ud na drabince gimnastycznej

Jakich efektów możemy się spodziewać?

Nie od dziś ćwiczenia na drabince gimnastycznej są uważane za jedne z bardziej skutecznych. Ich regularne wykonywanie może nie tylko w znacznym stopniu wzmocnić mięśnie, ale co więcej poprawić również ich wytrzymałość i elastyczność. Jak wiadomo, mocne i elastyczne mięśnie pomagają nam w unikaniu kontuzji przy intensywnym wysiłku fizycznym. Warto wspomnieć, że drabinka gimnastyczna jest również świetnym przyrządem, który pomoże nam w strechingu po treningu siłowym. Większości osób same ćwiczenia z drabinką gimnastyczną mogą wydawać się dość nudne i monotonne. Niemniej jednak, dzięki różnorodności ćwiczeń, które można z tym przyrządem wykonać, możemy skutecznie ukształtować ciało. Drabinki gimnastyczne, tak naprawdę wykorzystywane są w przeróżnych dyscyplinach sportowych. Pomogą one zwiększyć ruchomość stawów, a także wykształtować prawidłową postawę ciała.

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments