Osobom, które mają problemy z drogami oddechowymi lekarze zalecają poddanie się inhalacjom. Są to specjalne zabiegi, które leczą infekcje zarówno górnych jak i dolnych obszarów dróg oddechowych. Polega to na wdychaniu do płuc aerozolu z wód mineralnych lub roztworów leków, ziół i olejków eterycznych. Inhalacja stosowna jest głównie w sanatoriach i miejscach uzdrowiskowych, ale nie tylko. Jej form zastosowania jest dużo.
Inhalacja w domu
Jeśli chodzi o domowe sposoby, możemy wyróżnić ziołowe napary, (z szałwii, rumianku itp.) lub też olejki wszelkiego rodzaju. Bardzo są skuteczne w czasie przeziębienia, czy w przypadku kataru. Przygotowuje się je łatwo i są ogólnodostępne.
Inhalacja na katar
Aby wykonać taką inhalację potrzebujemy:
- Ręcznik
- Miseczka
- 1 litr wrzącej wody
- Łyżka rozmarynu
- Łyżka rumianku
Zalewamy zioła wrzącą wodą i zakrywając ręcznikiem głowę pochylamy się nad miską. Wdychamy w ten sposób parę przez kilka-kilkanaście minut. Po takim zabiegu powinniśmy poczuć się zdecydowanie lepiej.
Inhalacja na zatoki
Przy tej inhalacji warto skorzystać z olejków eterycznych:
- Olejek lawendowy
- Olejek eukaliptusowy
- Olejek sosnowy
- Olejek kamforowy
Tego typu olejki możemy kupić w niemal każdej aptece
Inhalacja na kaszel
Na mokry kaszel wybierzmy:
- Tymianek
- Koper włoski
- Podbiał
Natomiast na suchy:
- Sól morska
- Rumianek
- Rozmaryn
Wszystkich dolegliwości związanych z drogami oddechowymi nie uda nam się niestety wyleczyć domowymi sposobami. W sytuacji astmy, alergii, zapalenia płuc czy oskrzeli, nie wspominając o poważnych problemach z oddychaniem, należy poddać się specjalistycznej kuracji. Wyróżniamy dwa jej rodzaje w takich przypadkach: inhalację wykonywaną nebulizatorem domowym i profesjonalnym. Zalecane są odpowiednie warunki do leczenia, a przede wszystkim dobry sprzęt. Bez wątpienia znajdziemy taki inhalator w SPA i sanatorium, np. nad morzem.
Klimat nadmorski
Słynny morski aerozol, który występuje w wodzie morskiej i powietrze nadmorskie, zawierają dużą ilość sodu i jodu. Dzięki temu wpływają bardzo korzystnie na nasze zdrowie, a przede wszystkim niwelują problemy z drogami oddechowymi i innymi infekcjami. Powietrze nadmorskie sprzyja właściwemu nawilżeniu i oczyszczaniu układu oddechowego. W sanatoriach oferowane są inhalacje solankowe, które dostarczają pacjentowi najpotrzebniejsze substancje.
Inhalator w sanatorium
Inhalator profesjonalny wytwarza drobnokroplisty aeorozol za pośrednictwem ultradźwięków. Użycie termoaerozolu, czyli aerozolu podgrzewanego do temperatury ciała, podwyższa komfort inhalacji i zapobiega wyziębieniu płuc. Wibroaerozol z kolei pozwala na skutecznie dotarcie z lekiem w najtrudniej dostępne obszary zatok i gardła. Wydajność aerozolu, czyli jego ilość i gęstość jest wieokrotnie większa, niż w domowym nebulizatorze. Ta cecha pozwala mu na skuteczne udrażnianie dróg oddechowych z zalegającej wydzieliny.
Przygotowanie pacjenta do inhalacji
Pacjent powinien przystąpić do inhalacji wyspany i nie powinien być poddany zabiegowi bezpośrednio po posiłku. Istnieje ryzyko odruchu wymiotnego. Należy pouczyć kuracjusza przy pierwszej inhalacji o sposobie oddychania. Powinien on siedzieć na krześle lekko rozluźniony z głową lekko odchyloną ku tyłowi, umiarkowanie oddychać, wykonywać około 16 oddechów na minutę i niebyt głęboko. Przy bardzo przyśpieszonym i głębokim oddechu
u pacjenta mogą wystąpić zawroty głowy, mroczki przed oczyma, stan ogólnego niepokoju. Wymagane jest, aby po zakończonym zabiegu kuracjusz przebywał jeszcze w wypoczywali około 20 minut, a w czasie następnej godziny bezwzględnie należy się wystrzegać palenia papierosów, dodatkowo nie powinno się spożywać zimnych napojów, a także prowadzenia rozmów.