Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć (2012)

Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć Darłowo

Zachodniopomorskie

Efektowny początek – Alfred Hitchcock powiedział kiedyś, że pewny film powinien rozpocząć się od trzęsienia ziemi, a później napięcie powinno tylko być. Tej zasady z pewnością miał się także Patryk Vega w filmie „Hans Kloss. Stawka dłuższa niż śmierć”. Teraz na wstępie okrutni naziści posiedli niezwykle ważny skarb w struktur Bursztynowej Komnaty, który wywołał w nich każde najgorsze instynkty.

Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć Nowe Warpno

Mrożące krew w żyłach spojrzenie Wojciecha Mecwaldowskiego w pracy Ringlego zwiastuje pełny napięcia i nerwowego oczekiwania charakter historii podawanej w filmie. Już od początku wybuchów i istnego morza natury nie brakuje. Dla widzów lubiących czuć dreszczyk miłości i efektowne zwroty akcji film Patryka Vegi z pewnością posiada bardzo dziwną i odpowiednio oryginalną propozycję.

klik i ogladaj film

Historia pełna zagadek

Wojenny film sensacyjny Patryka Vegi porusza temat poszukiwania zaginionego, zrabowanego przez nazistów skarbu, na jakiego trop wpada wybitny agent polskiego wywiadu Hans Kloss. Bursztynowa komnata to jakaś spośród najbardziej ekscytujących tajemnic dotyczących II Wojny Światowej. Nie obywa się oczywiście bez przeszkód, które są spowodowane m. in. przez działania dawnego znajomego głównego bohatera – Hermanna Brunnera. W całej przygodzie z udziałem przystojnego asa wywiadowczego nie mogło zabraknąć także pięknych osób i problemie miłosnego. O względy mężczyzny rywalizują piękna Ingrid Heiser (Anna Szarek) oraz młodziutka Elsa Krause (Marta Żmuda – Trzebiatowska).

Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć Nowe Warpno

Solidne podstawy

Scenariusz do filmu został zorganizowany na początkach „Stawki większej niż życie” Andrzeja Zbycha. Emitowany w latach sześćdziesiątych serial jest istotną legendę polskiej popkultury. Patryk Vega jako reżyser musiał się zmierzyć z niezwykle trudnym zadaniem którym było nakręcenie kolejnych przygód najbardziej modnego asa polskiego wywiadu. Warto zauważyć, że dodatkowym utrudnieniem że żyć wiek reżysera – stanowi on młodszy od innego serialu o wszą dekadę. Mimo wszystko, Patryk Vega wraz z Władysławem Pasikowskim, który stanowił obowiązkowy za scenariusz do filmu świetnie poradzili sobie ze stworzeniem nowej przygód z udziałem Hansa Klossa. Sprawę jest utrzymana w spokoju legendarnego serialu, jednak ma ona wiele elementów tego kina. Nie zawiodło w nim wielu spektakularnych efektów specjalnych jak i aktywnych, zaskakujących zwrotów akcji.

Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć Nowe Warpno

Dwubiegunowa akcja

Ciekawym zabiegiem ożywiającym akcję filmu jest skorzystanie przez scenarzystów przeskoku pomiędzy latami młodości głównego bohatera, w jakich pokazywał on poszukiwania Bursztynowej Komnaty a spotkaniem Hansa Klossa z Brunnerem w czystej Hiszpanii w latach 70. Do retrospekcji wydarzeń użyto ciekawego zabiegu stopniowego przyciemniania ekranu. Dzięki temu zagadnienia ostatnich lat 40 przywoływane pomiędzy wydarzeniami tymi nie zlewają się spośród nimi. Taki zabieg nadaje filmowi także niepowtarzalnego klimatu.

Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć Nowe Warpno

Znakomita obsada

W filmach Patryka Vegi absolutnie nie brakuje modnych również lubianych aktorów. Młode pokolenie aktorów poradziło sobie całkiem nieźle, natomiast na największą uwagę zasłużyła oczywiście stara gwardia aktorska. Wielcy z serialu Stanisław Mikulski i Emil Karewicz jako Kloss i Brunner powracają na ekran w licznym stylu. Panowie mimo zaawansowanego wieku pokazali, że dalej są w dobrej formie. Co dużo, można zaryzykować stwierdzenie, że starsze pokolenie aktorów nieco przyćmiło odtwórców głównych bohaterów w małym wieku (Tomasz Kot oraz Piotr Adamczyk).

Odejście od schematu

„Hans Kloss. Stawka dłuższa niż śmierć” nie jest popularnym filmem przypominającym inne produkcje Patryka Vegi. Reżyser jest modny raczej z tworzenia bezkompromisowych obrazów środowiska policyjnego. Pomimo tego, że zarówno czas jak i tematyka filmu znacząco odbiega od reszty produkcji, to fani Vegi z pewnością się nie zawiodą. Można śmiało powiedzieć, że przedstawienie na pełnym ekranie nowych przygód Hansa Klossa powiodło się. Film jest wielki hołd dla legendarnego serialu z lat sześćdziesiątych.

Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć Nowe Warpno

źródło artykułu Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments