Drzewka Bonsai z Japonii - Poradnik o Bonsai w czterech porach roku

Drzewka Bonsai Świnoujście

Zachodniopomorskie

O tym, że Japonia słynie z drzewek Bonsai wszyscy słyszeli. Ale pokazuje się, że nigdy co drugiego czytać o Bonsai, oglądać, a nawet hodować, i co drugiego natrafić na nasze oczy Japonię przesiąkniętą kulturą Bonsai. Czy drzewka Bonsai tak są częścią kultury Japońskiej jak się powszechnie uważa, czy tylko my Europejczycy kiedy myślimy Bonsai to z razu przychodzi nam do góry Japonia?

Drzewka Bonsai Koszalin

Drzewka Bonsai istotne informacje

poczta kwiatowa

Rzeczywiście, ci którzy przeszli w Japonii mogą zapewnić, że drzewka Bonsai można napotkać na jakimkolwiek kroku. Można je wykryć w witrynach sklepowych, restauracjach, biurach i wszędzie w tych miejscach drzewko Bonsai nie ale jest działanie zdobić lecz też podnosi prestiż firmy. Bonsai królują jeszcze w ogrodach zarówno tych przy świątyniach lecz też przy zwykłych budynkach również w miejscach. Przy wpisaniu do budynku można np. spotkać częstokroć całą kolekcję miniaturowych drzewek są to m. in. śliwy, sosny, klony i miłorzęby, a ponadto złocienie.

Drzewka Bonsai z Japonii - Poradnik o Bonsai w czterech porach roku

Gdy w Japonii chcielibyśmy nabyć drzewko Bonsai toż nie jest z obecnym mocniejszego kłopotu. Wybór istnieje oczywiście wysoki, że niestety byłoby się zdecydować. Przekrój cenowy oraz jest pełen, ponieważ cena Bonsai chce nie właśnie z wieku drzewka lecz jeszcze z ręki mistrza. Tak więc za drzewko Bonsai możemy zapłacić z kilku dolarów do kilku tys. dolarów. Urządzenia i urządzenia do czynienia drzewek Bonsai także można uzyskać bez większego kłopotu. Jest ich wszystkie mnóstwo w biznesach ogrodniczych oraz przy ogrodach botanicznych. Najlepiej jednak dokonywać zakupy na kiermaszach przedświątecznych, bowiem wtedy dopiero tam skorzystać ważna z porad prawdziwych specjalistów i nauczycieli w książce Bonsai.

Samą z ogromniejszych atrakcji jakie można podziwiać jest znakomite drzewko Bonsai w parku samurajskim Ritsurin w Takamotsu na wyspie Shikoku. Historia mówi, że Szogun lenari Tokugawa podarował w 1832 r małe drzewko panu Yorihiro Matsudaira, który posadził je ponad stawem. Dziś sosna jest starym i ciężkim drzewem, która wzbudza zachwyt turystów.

Kiedy spoglądamy na drzewa będące w istocie nie odda się nie zauważyć naturalnych zmian, które wymusza poprawiająca się pogoda. Ponieważ drzewko Bonsai istnieje taką miniaturką drzewa rosnącego w istocie, będzie zarówno świadkami zmian, przede każdym jeżeli szuka o koronę drzewka. Pielęgnując Bonsai przebywamy w następującym procesie następujących po sobie pór roku. Zaczynamy lepiej rozumieć otaczający nas świat i otrzymujemy go inaczej niż kiedyś.

Zimą wszystkie filgramowe gałązki są szczególnie widoczne i przynoszą wrażenie jakby je ktoś naszkicował ołówkiem. Przycinanie tych gałązek w normalnym czasie sprawi, że Bonsai będzie planowałem bezpośrednią siłę, którą będzie wytwarzać cale mnóstwo takich malutkich gałązek.

 

Wiosną pąki na drzewku powoli się otwierają. Pojawia się dodatkowy kolor ? jasnozielony, który wpływa, że polski Bonsai zupełnie inaczej wygląda. Teraz kiedy roślina wypuści lada dzień dzisiejsze, jasnozielone liście, jest szczególnie wrażliwa na nocne przymrozki, a zatem nie jest co się spieszyć z odkrywaniem rośliny.

 

Latem Bonsai przybiera także inny kolor. Stanowi toż niska zieleń. Całość formy sprawia szybko rosnącego drewna w domowej pełnej okazałości. Wykazuje dużą tolerancyjność na braki, które wymagamy zrobić, a które są niezbędne. Dopiero wtedy kiedy drzewko jest bardzo energii musimy usunąć za duże liście, które psują formę i zbyt duże pędy.

Jesienią ale jesteśmy do pracowania z wszelką gamą barw. W relacje od typie są to kolory typowo jesienne od różnorodnych pomarańczy po wszystkie odcienie brązu. Atrakcją jest wtedy, że im słoneczniejsze lato, tym większe kolory drzewko Bonsai przybiera wraz z przyjściem jesieni.

Aby nie popełnić żadnego błędu podczas całorocznej pielęgnacji Bonsai został przygotowany specjalny kalendarz, który szuka wszystkie niezbędne zabiegi, których należy wziąć przy pielęgnacji drzewka Bonsai w ciągu, a ponadto ułatwi zwłaszcza początkującym Bonsaistą krok po kroku wykonać niezbędne czynności.
Pielęgnacja drzewek Bonsei w pozostałych porach roku:

Styczeń

To swoisty okres. Trzeba mieć aby temperatura dobra nie przekroczyła +10 stopni. Przebywamy w współczesnym stopniu wystawiania drzewka na silne promienie słoneczne gdyż potrafi zatem się skończyć popękaniem kory. Te drzewka, które zostały zabezpieczone przed mrozem powinny być stale wilgotne podłoże. Jednak te drzewka, które nie zostały osłonięte przed mrozem podlewamy tylko wówczas gdy jest temperatura dodatnia.

Luty

To maj w jakim możemy zacząć dbać o przesadzaniu. Naturalne i niepodatne na mróz drzewka z białymi końcówkami korzeni możemy przesadzić, ale jeszcze trzeba wspominać o tym, aby zabezpieczyć je przed mrozami. Bowiem w lutym drzewka interesują się z ciepłego snu więc potrzebują zawierać mało bardziej wilgotno. Nie możemy ich jednak przelać. Obumarłe pędy możemy usunąć wraz z grubszymi konarami. Miejsce po cięciu należy posmarować specjalistyczną maścią aby już się zabliźniły. Dopóki trzymają mrozy nie wolno nam wykonywać zabiegu drutowania, jednak jak tylko gałązki staną się bardziej elastyczne to dołączamy do tworzenia drzewka poprzez drutowanie.

Marzec

To miesiąc, w jakim możemy jeszcze dokonywać cięć. Otwierające się pąki na drzewku Bonsai będą gwoli nas wskazówką świadczącą o tym, które gałęzie nie obumarły. Obecne na jakich nie ma pąków to wycinamy, przecież te z pąkami przycinamy do poważnej długości. W marcu możemy jeszcze drzewko przesadzić jeśli dawno tego środka nie wykonywaliśmy. Możemy jeszcze zacząć drutować a w forma bardzo ostrożny, aby nie poobrywać pąków. W marcu także sprawdźmy czyli nie pojawiły się na drzewku jakieś szkodniki, skoro racja toż należy zacząć grę z nimi.

Kwiecień

Jeśli jeszcze występują przymrozki to należy drzewka zabezpieczać przed nimi. Możemy jeszcze przyciąć drzewka liściaste. Przy iglastych z przycinaniem należy się wstrzymać do momentu, aż ich małe tegoroczne pędy dojrzeją. Jednakże w kwietniu możemy zacząć drutować drzewka iglaste, choć na drutowanie drzewek liściastych istnieje obecnie za późno.

Maj

Te drzewka, które wypuściły młode pędy możemy zacząć zasilać specjalnymi nawozami oddanymi do pielęgnacji Bonsai z samym wyjątkiem, nie nawozimy drzewek świeżo przesadzonych. Od maja zaczynamy drzewko codziennie podlewać i codziennie szukać jego wilgotność. Jeżeli szuka o przycinanie to oczywiście teraz możemy sosnom skrócić młode pędy. Pozostałe gatunki iglaste też muszą zaczekać na przycięcie. Drzewka liściaste możemy przyciąć bez obaw. Nadal pragniemy być czujni, jeżeli szuka o szkodniki i codziennie sprawdzać czy jakieś się nie pojawiły.

Czerwiec

To czas upałów, więc drzewko podlewamy codziennie z umiarem. Zasilamy drzewko odpowiednim nawozem do Bonsai. U drzewek liściastych możemy przyciąć zdrowe liście, i u drzewek iglastych możemy wykonać już odpowiednich cięć wg obranego stylu. Drzewka iglaste możemy zacząć drutować, pamiętając aby nie drutować igieł.

Lipiec

Zwiększamy częstotliwość podlewania do kilku razy dziennie. W dobę kiedy promienie słoneczne są bardzo szybkie nie opryskujemy liści bowiem toż im zaszkodzi. Zraszamy drzewko w godzinach późno popołudniowych i wieczornych. W lipcu w dalszym rozwoju intensywnie nawozimy, zwłaszcza po dłuższych opadach. Toż mocny kolej na cięcia, bowiem w współczesnym stopniu rany po cięciach bardzo łatwo się goją. Zaczynamy oglądać odrutowane części Bonsai. Część drutów można zacząć już ściągać.

Sierpień

Nadal Bonsai potrzebuje dużo wilgoci a zatem podlewamy kilka razy dziennie. Jeżeli posiadamy drzewko kwitnące lub skutkujące toż nie zasilamy obecnie ich nawozem. Możemy na myśli odżywki użyć nawozu potasowo-fosforowego. Nie powinniśmy już wykonywać zabiegu przycinania, gdyż drzewko jeśli po przycięciu wypuści nowe ruchy toż potrafią one zimą przemarznąć. Obecne sezon na zdjęcie drutów. Tak to oglądamy dość dokładnie konary i cele, na jakich założyliśmy druty a gdy tylko zauważymy, że któryś wrzyna się w skórę to natychmiast zdejmujemy. Z tej chwile, aż nastanie wiosna drzewek Bonsai obecnie nie drutujemy.

Wrzesień

W wrześniu drzewka owocowe wydają owoce, tylko tak ogólnie rzecz kupując jest ostatnie czas kiedy drzewko zapoznaje się do zimy. Podlewanie należy ograniczyć. Nie działamy już żadnych sposobów formowania, jak jeszcze nie nawozimy już Bonsai, aż do innej wiosny.

Październik

Należy usunąć jesienne liście gdyż potrafiły się być źródłem wad i szkodników. Istnieją zawsze wyjątki: buki, dęby, graby, które tworzą brązowe liście, mogą dostać na drzewach. Jeszcze w wypadku drzewek iglastych usuwamy opadłe igły. Stanowi obecne też pora na zrobienie miejsca dla swego Bonsai do przezimowania.

Listopad i grudzień

Drzewko Bonsai nakładamy na zajęciu zimowym. Najgorsze są mrozy płacące się przez chwila dni, gdyż wtedy korzenie nie mogą korzystać wody i przenosić jej do szerszych partii drzewka. W żadnym jednak przypadku nie należy ich kopiować do cieplejszych pomieszczeń gdyż zakłóci wtedy ich prawdziwe funkcjonowanie.

źródło Drzewka Bonsai podstawowe informacje

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments