Decoupage - co to jest?

Decoupage Drawno

Poradnik Klienta

Decoupage – co więc stanowi? Decoupage to technika ozdabiania przedmiotów np. z drzewa lub ceramiki, poprzez naklejenie na nie modelu z papieru. Następnie obiekt jest pokrywany warstwami lakieru. W efekcie wzór wygląda jak stworzony.

Decoupage Goleniów

Krótka historia decoupage’u

Słowo decoupage pochodzi z francuskiego czasownika oznaczającego ”wycinać”. Technikę tę dawali jako ważni syberyjscy nomadzi do ozdabiania grobów zmarłych. Od nich metodę serwetkową przejęli Chińczycy. Stosowalibyśmy oni decoupage’u do dekorowania m.in. lampionów i okien. W XVII wieku sztuka ozdabiania papierem spotkała we Włoszech, a później zaczęła być dawana w całej Europie. Meble wykończone metodą serwetkową były tańszą wersję niezwykle popularnych chińskich przedmiotów. Decoupage zajmował się wielką popularnością i w latach późniejszych, m.in. na dworze Ludwika XV.
Nadaj duszę przedmiotom zwyczajnego użytku

Zobacz również sklep motoryzacyjny

Szukasz oryginalnego sposobu na ozdobienie mieszkania? I może chcesz zajęcia, które da Ci oderwać się od zwykłego pędu? Decoupage to piękna w sam raz dla Ciebie. Dzięki niemu, możesz przywrócić zniszczone sprzęty domowe do działania, stworzyć nowy prezent lub zrealizować wizję wystroju mieszkania, która weszła w pomieszczeniu z początku braku odpowiednich ozdób. Nie możesz znaleźć dobrych dekoracji świątecznych? Przygotuj je jedna! Wybierz oczywiście taki wzór jaki potrzebujesz i technologią serwetkową stwórz własne, oryginalne pisanki lub bombki.
Ogranicza Cię tylko Twoja myśl

Decoupage Goleniów

Podstawki pod kubki, szkatułki, kuferki na biżuterię i pielęgnacje, wazoniki, pojemniki na chusteczki… dzięki metodzie serwetkowej możesz zupełnie zmienić przestrzeń wokół siebie.
Decoupage Goleniów

Nie ważne czy chciałabyś odnowić starą komodę, tchnąć występowanie w doniczkę na balkonie czy ozdobić w niebanalny sposób słoiki na materiały. Wszystko to także wiele dużo możesz zrobić przy użyciu zaledwie kilku prostych narzędzi.
Decoupage Goleniów

Decoupage krok po kroku

Jeśli tylko rozpoczynasz przygodę z decoupagem, najlepiej rozpocznij od ozdabiania obiektów drewnianych, ponieważ szybko się z nimi podejmuje. Wybrany przedmiot najpierw trzeba wyczyścić drobnoziarnistym papierem ściernym. Po umyciu i wytarciu szmatką, pomaluj go akrylową farbą. Wybierz wzór który potrzebujesz skorzystać i wytnij go. Jeśli używasz serwetki, zostaw tylko warstwę z ilustracją. Teraz przyklej wybraną grafikę specjalnym klejem do decoupage’u. Możesz też zastosować klej stworzony z roztrzepanego białka jajka. Posmaruj spód i wierzch obrazka. Ostatnim krokiem jest pokrycie ozdabianego przedmiotu lakierem tak, by papier nie był wyczuwalny przy dotykaniu ozdabianej powierzchni.
Urządzenia do decoupage’u

Decoupage zajmuje się coraz większą popularnością. W interesach plastycznych kupimy bez problemu klej, farby akrylowe i lakier wykorzystywany w technologii serwetkowej. Znajdziemy tu i mnóstwo wzorów, jakie potrafimy wykorzystać do ozdabiania przedmiotów, ale wielu z nich umiemy jeszcze odkryć we naszym domu. Do decoupage’u możemy skorzystać m.in. pudełek, ramek, ceramiki, świeczników. Wzory warto wziąć z serwetek, ale doskonale sprawdzą się te stare gazety, listy, zdjęcia, szkice lub nowe rysunki. Potrzebne do cięcia ilustracji będą skuteczne nożyczki, nożyk lub żyletka. Do rozprowadzania kleju i farby potrzebujemy też pędzli, gąbki, wacików kosmetycznych czy chusteczek.
Decoupage Goleniów

Artykuł zaistniał we jedności Decoupage – co to jest?

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments