Czy aromaterapia... działa?

Czy aromaterapia… działa?

Warto przeczytać

Aromaterapia jest dziedziną, która ma zarówno zwolenników, jak i przeciwników. Od paru lat jest o tej metodzie głośno, aczkolwiek przyznać trzeba, że znana była już od dawna. Już od czasów starożytnych wspomagano się zapachami, pochodzącymi z naturalnych roślin. Dlatego, zanim zdecydujemy się na korzystanie z aromaterapii to powinniśmy rozważyć, czy jest to sposób jaki warto zastosować w codziennym życiu, właśnie w naszym przypadku.

Czy aromaterapia… działa?

Kilka faktów

Pewne jest jedno: aromaterapia nie jest dziedziną medycyny w ścisłym tego słowa znaczeniu i na pewno stosowanie naturalnych olejków eterycznych nie może zastąpić terapii w przypadku zmagania się z konkretną jednostką chorobową. Natomiast, nie ulega wątpliwości, że stosować można aromaterapię w celu poprawy samopoczucia, wyciszenia się, relaksacji, odstresowania. Może też być stosowana przy zmniejszaniu odczuwania dolegliwości przy konkretnej chorobie. Z pewnością, jako metoda naturalna może znaleźć wielu zwolenników. Dzisiaj ludzie wracają bowiem do tego, co naturalne.

Warto zapoznać się z kilkoma podstawowymi informacjami na temat tego, skąd w ogóle bierze się zapach w roślinach i jak działa aromaterapia, by wyrobić sobie zdanie, poparte racjonalnymi argumentami. Otóż, substancje zapachowe mogą znajdować się w różnych częściach rośliny: w kwiatach, liściach, gałęziach, korze, czy żywicy. Węch jest jednym z silniej oddziaływujących zmysłów u człowieka, dlatego też nie jest dziwne, że na stanowiskach archeologicznych sięgających starożytności znaleźć można flakony,w jakich zapewne przechowywane były perfumy. W związku z tym, że wrażenia zapachowe są rejestrowane przez mózg – mogą nawet same wytwarzać połączenia pomiędzy neuronami. To sprawia, że jakieś zapachy mogą się nam z czymś kojarzyć.

Pierwsze reakcje związane z zapachem miały wyłącznie perfumeryjny kontekst. Nie myślano o tym, tak jak w tej chwili. Teraz, w sklepie typu sklep z aromaterapią znaleźć można olejki eteryczne wysokiej jakości i dokładnie zapoznać się z tym, w czym będą one pomocne. Kiedyś tak nie myślano. Dopiero na przełomie X/XI wieku medyk Awicenna rozsławił działanie wody różanej, jaką można było wykorzystać w celach leczniczych. Później, zaczęto zwracać uwagę na to, jak uprawa lawendy wpływa dobroczynnie na mieszkańców miast w pobliżu których znajdowały się uprawy.

Współcześnie pojmowana aromaterapia podwaliny znalazła w tym, jak po I i II Wojnie Światowej doceniono wpływ olejków eterycznych w leczeniu ran żołnierzy. Wówczas Rene – Maurice Gattefosse przeprowadził badania, między innymi nad olejkiem lawendowym. To zapoczątkowało wiele innych badań, które w tej chwili są nadal kontynuowane, a wiedza na temat aromaterapii ciągle się poszerza.

Współczesne pojmowanie aromaterapii

Aktualnie, aromaterapia znajduje się na pograniczu biochemii i ziołolecznictwa. W wyniku przeprowadzonych badań można zidentyfikować i nazwać większość tych substancji, jakie znajdują się w olejkach eterycznych, które na przykład można zakupić w sklepie online zdrowie to lubię w jakim znaleźć dodatkowo można też akcesoria do aromaterapii. Uroda, zapach, spa, relaks -z tym kojarzy się aromaterapia. Natomiast, można ona również być stosowana w celach leczniczych. Wówczas pytanie o to, czy działa można poprzez właśnie argumentami naukowymi. Odnosi się to do grupy olejków określanych jako “therapeuthic grade”, czyli o klasie terapeutycznej. W olejkach eterycznych znajdują się substancje wydestylowane z roślin. Należy mieć świadomość, że olejki różnią się składem, ale też samymi właściwościami, pod kątem tego, w jaki sposób zostały one wytworzone.

Substancje o potężnym działaniu

W tej chwili nie poddaje się w wątpliwość faktu, że olejki eteryczne to nie tylko zapachy, lecz że wykazują one konkretne działanie dla organizmu. Aromaterapia jest pomocna przy zwalczaniu różnych dolegliwości. Tego nie można zakwestionować, gdyż badania, które są stale przeprowadzane – potwierdzają to. Dlatego, jeśli trafi się na stronę ztl można też będzie zaznajomić się ze składem poszczególnych olejków i przeczytać informacje związane z tym, w jakich konkretnych przypadłościach dane olejki mogą pomagać. Tym samym, nie ma ryzyka, że nie znajdzie się odpowiedniej substancji dla siebie. Wiedza na temat aromaterapii jest powszechnie dostępna, co też pozwala znaleźć odpowiedzi na nurtujące pytania.

Owszem, do niedawna aromaterapia kojarzyła się głównie z świeczkami, metodą mało pewną naukową. Teraz jednak, w świetle badań, które są na bieżąco aktualizowane można dowiedzieć się, jak wiele dobrodziejstw przynosi aromaterapia i dlaczego warto robić z niej użytek. Nawet najwięksi sceptycy mogą się o tym przekonać. Aromaterapię można wykorzystać na wiele sposobów. Dobrze będzie pośród nich znaleźć taki, który w naszym przypadku okaże się najbardziej korzystny. Korzystanie z dobrodziejstw, jakie znajdują się w substancjach czynnych roślin pozwala poprawić równowagę w organizmie i zachować dobry stan ducha. Jest to coś, czego w tym momencie nie można zakwestionować.

 

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments